Няма как да не започнем с абсолютната легенда и човекът с пряка отговорност бойните изкуства да навлязат толкова мощно в кино индустрията. Въпреки че животът му приключва по трагичен начин едва на 32 години, Брус Лий успява да постигне повече, отколкото повечето актьори биха могли само да си мечтаят. В своя кратък живот Дракона става ненадминат майстор на кунг-фу, като успява да развие и свой собствен стил (познат като джит кун до), да напише няколко книги и междувременно да стане световна суперзвезда с основен принос за една от революциите в киното за последните десетилетия.
С филми като “Големият шеф”, “Юмрук от ярост” и “Пътят на дракона” той поставя стандарти, по които дори днес все още се измерва качеството на един екшън.
За по-младото поколение Чък Норис се свързва единствено и само с един куп иронични смешки относно това колко неуязвам и корав е. Само че в тези вицове има немалко истина, а за новобранците, които си мислят, че Чък Норис е просто един вече остарял актьор с кариера в посредствени екшъни, трябва да е ясно, че става въпрос за човек с черни колани в три различни бойни изкуства - карате (5-и дан), таекуондо (8-и дан) и танг су до (9-и дан).
А пък първата му роля във филм е в “Пътят на дракона”, където има възможността да участва в една от най-епичните екшън сцени срещу самия Брус Лий и то на фона на Колизеума в Рим.
Какво би представлявала една такава галерия, ако в нея не присъстваше “Мускулите от Брюксел”? Едва ли някога ще вземе каквато и да е награда за актьорската си игра, но на кой му пука? Та той е самата причина за милиони деца по света да се влюбят в каратето и да си мечтаят да участват в някой таен, смъртоносен турнир по бойни изкуства като в “Кървав спорт”.
Преди обаче да се пусне в киното, той участва в истински турнири и печели немалко от тях. Около каратето той развива умения в кикбокс, муай тай и таекуондо. Без съмнение Ван Дам е едно от лицата, с които изобщо свързваме бойните изкуства.
Просто е невъзможно да не харесвате хонконгската кино звезда. Той никога не е имал мъжкарското излъчване на останалите майстори на бойните изкуства в киното, като е разчитал на своя специфичен стил на хумор, съчетан с престорена непохватност. Не бива да забравяме, че Чан винаги е изпълнявал сам каскадите си и никога не е разчитал на дубльори, което само доказва неговата атлетичност и майсторство, но също така му е коствало и немалко счупени кости и контузии.
Самият той започва кариерата си като каскадьор още през 70-те и даже участва в някои от филмите на Брус Лий. Звездата му обаче за първи път изгрява в абсолютно задължителната за всеки киноман класика “Пияният майстор”. Оттам нататък всичко е история за специалиста по кунг-фу.
Без съмнение един от най-известните актьори на 90-те, който още тогава доказа, че може да прави абсолютно всичко. С изключение на плащането на данъци, разбира се, но това е друга история. В пика на кариерата си Снайпс демонстрира талант както в комедии като “Белите не могат да скачат”, така и в динамични високоадреналинови екшън блокбъстъри като “Блейд”. По това време обаче е известен най-вече с атлетичността си, която придобива от годините практика на карате (5-и дан в стила шотокан) и корейското хапкидо (2-и дан).
Йен от дълго време насам е суперзвезда в Азия, но стана популярен в Америка и Европа едва след участието си в историята за учителя на Брус Лий - Ип Ман, който създава бойното изкуство винг-чун. Подобно на Джеки Чан, Йен също започва кариерата си като каскадьор, използвайки уменията си в карате, винг-чун и кунг-фу. Оттам нататък пробива като звезда в хонконгски филми, а по света става известен предимно с поддържащи роли във филми като “Блейд 2” и най-вече с тази на Чирут от „Rogue One: История от Междузвездни войни“.
Това е първият чернокож актьор, който влезе в ролята на комиксов супергерой before it was cool, както е днес. Става въпрос за филма Spawn от далечната 1997 г., ако го помните. Не стана особен хит, а и всичките филми на Уайт общо взето са с подобно качество, в повечето пъти даже доста по-слабо.
Това обаче не променя безспорния му талант да бъде истинска бойна машина в цели девет различни стила. Джей Уайт е признат майстор по карате в стиловете шотокан, годжо-рю и киокошин, а също така и в таекуондо, кобуто, танг су до, ушу и бразилско диу джицу.