"Това не е нито обвинение, нито изповед."
Тези думи на Ерих Мария Ремарк за антивоенния му роман "На Западния фронт нищо ново" посрещат и всеки, който гледа първия тийзър на едноименната филмова адаптация, която предстои да видим тази есен. Потресаващият разказ за живота и смъртта на войниците по време на Първата световна война тук излиза извън рамките на оригиналния текст, за да се превърне в поредица от въздействащи образи.
All Quiet on the Western Front, както е английското заглавие на продукцията, е германски филм. Адаптацията ще срещне зрителите с Пол Боймер, млад войник, запратен в окопите на войната.
Подобно другарите му, той не разбира защо се е подвел по патриотичните речи, накарали го да се запише доброволец. И въпреки подготовката си, едва на бойното поле Пол и другите новобранци научават как да оцеляват. Или поне да се опитват да оцелеят.
Тийзърът на филма е особено въздействащ - говори основно с кадри, като пести думите на персонажите. Виждаме въодушевлението, изписано на лицето на Пол (Феликс Камерер), докато все още не се е докоснал до битка и не е усетил мириса на смъртта. Секунди по-късно го виждаме да върви с другите войници, а изпитото му лице разказва историята на изживяваното на фронта.
На фона на това виждаме как снаряди разкъсват покосени тела, как войници бягат за живота си, как тъгуват по спомени за дома и за загубени другари.
На база първи тийзър игралният "На Западния фронт нищо ново" създава надежди, че ако не друго, поне ще предаде на зрителите посланието на оригиналната творба на Ремарк - как войната се отразява върху онези, които я водят, и как може да бележи цяло едно поколение, дори то да е доживяло края ѝ.
Германският филм е продукция на стрийминг платформата Netflix и ще се появи там на 28 октомври т.г.
В една от ролите - тази на германския политик Матиас Ерцбергер - ще видим и Даниел Брюл ("Гадни копилета", The Alienist).
Книгата на Ремарк, забранявана в годините след войната в редица държави заради антивоенните послания (включително и от нацистите в Германия), не за пръв път е адаптирана за голям екран.
Още през 1930 г., година след публикуването ѝ, е направена американска адаптация, която печели награда "Оскар" за най-добър филм. През 1979 г. се появява и телевизионен филм по нея, отново американски, който печели "Златен глобус".