С чалга и шлагери към Европарламента

И като заваляха едни предизборни концерти, та цяла неделя!

Какво повече може да иска човек от тях? Та те съдържат в себе си цялата квинтесенция на изборите - хапка, пийка, празнична програма на аванта от до болка познати лица, едни и същи стари шлагери и краткотрайно колективно мечтание за малко по-добро утре.

По традиция и преди тези избори се наслаждаваме на щедри културно-музикални програми, в които народни любимци от сцената обикалят страната, пеят позабравените си хитове и накрая призовават присъстващите да се отблагодарят за кефа като пуснат в урните по една бюлетина с еди-кой си номер.

Музикалните вкусове на отделните партии и техните електорати са ни добре известни - набляга се на евъргрийн мелодии, независимо дали в областта на поп-фолка или на руския рокендрол, както и на текстове, пропагандиращи вечните ценности и радости на малкия човек.

По ред на номерата

ГЕРБ заложи на изпитана рецепта и откри кампанията си със стожера на модерната ангажирана песен Веселин Маринов.

Омайният гигант от Полски Тръмбеш за пореден път се раздаде до последна капка пот за дясноцентристката кауза и за близкия си приятел Цветан Цветанов, а щом започна да показва емблематичните си чупки в кръста, феновете му от последната и предпоследната възраст изпаднаха в психогенен ступор.

Също доказани имена, само че от поп-фолк вселената, разкършиха пищни снага в подкрепа на ДПС.

Гвоздеят в програмата на самоопределящите се за либерал-центристи беше знаменитият „концерт с почерпка" в Бяла Слатина, чийто постер шумно развесели социалните мрежи. Рекламният плакат обещаваше до Делян Пеевски и до „Председателя на Партията" да чуруликат Тони Стораро, Джамайката, Роксана, Емо Крокодила и оркестър „Фантазия", и то досами културния дом в града.

Е, самият Пеевски така и не се появи, а подлият дъжд премести мероприятието на закрито, но почерпката със сандвичи, кебапчета, бира и неувяхващ поп-фолк си я биваше.

Събратята от БСП за пореден път удариха в земята конкуренцията, като показаха какво означава да залагаш на утвърдени изпълнители. Те призоваха самия Йосиф Кобзон от плът и кръв и го получиха - макар фигурата, появила се на летище „София", да приличаше повече на негова реплика от музея на Мадам Тюсо.

Руският Франк Синатра и любимец на Леонид Брежнев изправи публиката на крака в няколко града с изпълнения на „Моя страна, моя България" (!?) и завърши с призива „Подкрепете моя приятел Сашо", визирайки Александър Симов, който е на почетното осмо място в листата на социалистите.

Гласове за столетницата извисиха и други звезди като Орлин Горанов и Мариана Попова под лозунга за „една лява и човечна Европа". На този фон ярко изпъкна тежкият фолклор и закоравялата традиция, избрана от техните върли конкуренти АБВ за националното им турне.

„Не пея случайни песни, не се обличам случайно, нямам случайни приятели", обяви многозначително от сцената Николина Чакърдъкова на един от спектаклите, а Георги Първанов и Ивайло Калфин гледаха гордо отстрани.

Апогеят беше снощи

В същото време супергрупата „Фондацията", включваща символи на синята носталгия като Кирил Маричков и Иван Лечев, очаквано подкрепи Франкенщайна на българското дясно Реформаторския блок.

Стори го със своята китка вечни хитове на „Щурците" и ФСБ, повечето от които превъзхождат по възраст българската демокрация.

За разлика от тях алтернативата на всичко и всички „България без цензура" не се свени да смесва различни стилове. Като начало от тях получихме спектакъла на Нешка Робева „Площадът", наречен „грандиозен" от най-далновидните медии, комбинирал идеите на класовата борба, стихове на Вапцаров, Смирнески и Гео Милев, плюс някои препратки към Френската революция.

Но това далеч не е всичко. На митингите на ББЦ химнът звучи с гласа на певицата Деси Добрева, а като допълнителен музикален допинг за кампанията беше избрана осемдесетарската хард рок формация „Конкурент" - вероятно подарък за Евромайките, получаващи шанс да съзрат на живо легендарната грива на фронтмена Емил Анчев.

Изненадващо или не, най-изтънчени музикални ценители се оказаха от „Атака", които използваха интимните си връзки с Москва, за да доведат любимата рок група на Владимир Путин.

Снощният концерт на „Любэ" в пълната зала 1 на НДК беше сюблимен момент в целия музикално-предизборен миш-маш, а свободният вход привлече и хора, които не искат да имат нищо общо с „Атака".

В един истински празник на българо-съветската дружба се изявиха още Олег Газманов с група „Ескадрон" и Илия Луков. Черешката на тортата беше изненадващата поява на вездесъщия Йосиф Кобзон, който показа политическо номадство, достойно и за еталона Малката тухла.

Волен Сидеров също участва буйно, като първо поведе хорото на сцената, развявайки българския флаг, а по-късно понечи да се включи с продран глас в "Една българска роза" заедно с Кобзон, но обърка текста при единственото си изпяване.

Забавата ще секне изведнъж

Даже някои от по-скромните кандидати показаха, че по нищо не отстъпват на едрите партии, поне на музикалния фронт.

Заслужава си да се отбележи независимият кандидат Виктор Папазов, заложил на неправдоподобната двойка Астор - Валди Тотев, както и отрочетата на пънк-рок културата от „Глас народен", които кампания може и да не правиха (защо ли?), но поне използваха най-силната си страна и зарадваха хората с изпълнения на Светльо Витков & the Legends.

Едва ли някой се съмнява, че след 25 май всички партии ще се обявят за победители, но въпреки това купоните и веселията рязко ще секнат. Затова за меломаните остава надеждата да се провеждат избори по-честичко, а с тях и задължителната забавно-развлекателна програма.

#2 pixie 23.05.2014 в 09:12:50

И музикалният избор е показателен за отношението на политиците и техните пиари към българския избирател. Мислят си, че знаят какво искаме и очакваме. Е, точно там им е проблема.

#6 kovatz 23.05.2014 в 11:43:51

Да, Бойчев, феновете на България са задоволени. От тези на ФСБ до тези на... КГБ

#7 Citizen X 23.05.2014 в 11:57:52

Хахаха, на кобзон как са му дръпнали ушите. Големо е мънки

#9 kovatz 23.05.2014 в 12:48:51

Boicho Boichev | 23.05.201412:13 Айде като сме почнали за музикантите-една българска песен, станала международен хит?За това политиците ли са виновни или некадърниците? Политиците създадоха некадърниците. По време на комунизма се цензурираха изпълнители, заглушаваха се радиостанции, лансираха се партийни изпълнители и пр. и пр. После дойде чалгаризацията...

#11 kovatz 23.05.2014 в 13:07:07

Да, ама родна турбофолк индустрия и родни чалгаджии нямаше много.

#14 kovatz 23.05.2014 в 18:02:23

"Boicho Boichev | 23.05.201417:11 Да бе, комунизма ти е крив, че си некадърен.Намериха си опраднеие всичките некадърници и идиоти." А ти смяташ че сме генетически обременени? Таланти като Милчо Левиев и Кристо развиха своя потенциал в чужбина. Не казвам, че тука не е имало талантливи творци, но нямаха поле за изява. Ниската култура на населението също е свързана с културната и образователната политика. Бяхме научени да творим соцреализъм и да пеем песни по фестивали "Ален мак" и после се чудим защо не сме конкурентоспособни на световния културен пазар.

#15 hidden_in_the_shadows 23.05.2014 в 18:43:11

Бойяо, как да не означават нищо? Не знаеш ли лафа ? Един еБах и той умря.

#16 Vincent MoFo 23.05.2014 в 19:37:11

WaddaFuck ? Това в българия ли се е случило??? или в рушката федерация ??? или в найстата рушка република???

#18 kovatz 23.05.2014 в 23:11:10

Културните традиции се градят с години, не за година-две.

#20 Виктори 24.05.2014 в 03:07:56

Бойчо, Бойчо, много написани, композирани, нарисувани неща отиваха в коша тогава - квалификацията беше "упадъчни". Сваляха се пиеси, сваляха се певци, забраняваха се поети. Всички западни филми минаваха през специална комисия, която решаваше какво ще се пусне на екрана. Имах приятел там - изгледах куп филми, за които българският зрител можеше само да мечтае. Питай Джеки Вагенщайн - той е още жив. Истинските комунисти винаги са били капиталисти.

#25 Дракон с кисело зеле 24.05.2014 в 11:23:25

Бойчев, Щурците са имали възможност да свирят на една сцена с The Rolling Stones, но са били спрени от партията. След инцидент в Бургас, мисля, на Сигнал се налага жестока цензура. Именно заради простотията на Концертна дирекция Импулс се разпадат, въпреки че концертират успешно из цяла Европа. Тогавашният режим е причината Николо Коцев да търси реализация във Финландия - и да я намери, между другото, доколкото е изключително известен китарист, световно признат. Виж това интервю на Данчо Караджов, за да разбереш за какво е ставало дума по онова време: http://www.werock.bg/publications/interview.php?i=karadjov2008

#26 daysydogy 24.05.2014 в 17:02:16

Най ми е смешна смешка робева - или е обедняла, или е изтрещяла. Май и двете...

#27 Борката 24.05.2014 в 17:51:37

@12, начи викаш Ванка ,84 година,кеф ти мейдън,кеф ти стрейтс,кеф ти диси,а баце? И целото у салона,дип сичките доброволни сътрудници,а баце? А у кое държаве било то? Не че нещо....

#28 Виктори 25.05.2014 в 02:05:21

На "Амадеус няма какво да му се забранява, а "Мълчанието" е правен през 1991 г. Ти да си гледал д-р Живаго през 1966 ? Да си гледал параграф 22 през 1970 г ? Чувал ли си нещо за тези филми ? - “Привързаният балон”по сценарий на Йордан Радичков и режисьор Бинка Желязкова, Понеделник сутрин” на Ирина Акташева - Христо Писков, „Партизани” на Христо Ганев и Бинка Желязков," Прокурорът"на Любо Шарланджиев ? Има още доста. От телевизията искаха да изхвърлят Яна Пипкова, защото беше озвучила документален филм с хитовата музика от филма д-р Живаго. Спасиха я приятели на баща й. Препоръчвам ти, вместо да лееш сълзи за тези свободни времена, да видиш един поучителен филм. Прекрасна роля на Чочо Попйорданов www.youtube.com/watch?v=cz45329eBeo

Новините

Най-четените