Композиторът Митко Щерев напусна Управителния съвет на "Музикаутор" и поиска оставки в ръководството на организацията. Тя защитава интересите на текстописци, композитори и аранжори.
В отворено писмо Щерев обяснява, че на 24 ноември т.г. се е провело общо събрание на "Музикаутор", на което е трябвало да бъдат внесени промени в устава на дружеството. Те били предварително подготвяни от УС в продължение на два месеца.
Вместо тях, обаче, дневният ред на събранието съдържал единствено искането на оставките на четирима членове на УС, които по-рано били поискали оставката на изпълнителния директор Магдалина Тодорова. След това тя, Ясен Козев и зам.-председателят Васил Гюров закрили събитието. "С този си акт те обидиха над 100 човека, защото ги извикаха за едно, а направиха нещо съвсем друго", посочва известният композитор.
Той също се обявява за оставката на Магдалина Тодорова, като посочва, че "Музикаутор" е с дефицит в размер на 360 000 лева, а постъпленията за българските автори "си стоят на нивото от 2007 г.". Композиторът посочва, че така и не е било направено нищо във връзка с покупката на софтуер, който да дава точна информация за броя излъчвания на всяко произведение (с такъв вече разполага ПРОФОН, която защитава изпълнителите).
Щерев твърди, че Тодорова не е способна да води преговори и затова "комуникацията с bTV е на ниво нула (...) имаме да взимаме от тази телевизия над един милион - нещо, което се проточи повече от година".
"Госпожа Тодорова трябва да има доблестта и да каже срещала ли се е поне с един зам. министър в Министерството на културата във връзка с наше решение да се уведомят театри, опери и спортни зали, когато има концерт изпълнителите да са задължени да носят списък с песните за концерта, заверен от "Музикаутор". Така е в цяла Европа. Ако това това беше задействано от нея, българските автори, на които песните им се изпълняват по концерти щяха до получат 20% повече постъпления", категоричен е Митко Щерев.
Той изтъква в писмото си, че Магдалина Тодорова така и не е внесла дипломата си за висше образование и поради тази причина изборът й е нелегитимен. Според Щерев, тя, заедно с Ясен Козев и Васил Гюров, са разделили Управителния съвет на две.
Композиторът посочва, че в УС в момента има хора с повече от позволените два мандата. По думите му е била прокарана "йезутската теза, че в Управителния съвет не трябвало да влизат известни и талантливи хора, а хора, които имали организаторски качества. Като Васил Гюров например".