Израелската армия съобщи, че се води разследване на случай на обстрел срещу хуманитарен конвой в Ивицата Газа от 23 март, при който са загинали 15 души медицински и хуманитарен персонал.
За инцидента се разбра седмица по-късно, когато служители на ООН и Палестинския червен полумесец откриха телата на загиналите в общ гроб край южния град Рафах. Има един оцелял, а друг все още се води изчезнал.
Първоначалната версия на израелската армия бе, че конвоят се е движел подозрително към военна позиция - без включени светлини и сигнали за специален режим, а маршрутът не е бил съгласуван с армията. Тя съобщи още, че убитите са деветима членове на терористичните групировки Хамас и Палестински ислямски джихад.
Запис от мобилен телефон на един от загиналите парамедици обаче показва, че необходимите светлинни сигнали са били включени, а екипите са носили маркировка и светлоотразителни дрехи.
На кадрите се вижда как конвоят се придвижва, за да помогне на линейка, срещу която по-рано е открит огън. Автомобилите веднага са подложени на обстрел, който продължава повече от пет минути с кратки паузи.
On March 23rd, as Israeli ground forces were advancing on the city of Rafah in the southern Gaza Strip, they ambushed a clearly-marked convoy of emergency vehicles operated by the Palestinian Red Crescent Society (PRCS), including several ambulances and a fire truck. During the… pic.twitter.com/1mkQ8WiwYF
— OSINTdefender (@sentdefender) April 6, 2025
Вицепрезидентът на палестинския Червения полумесец Марван Джилани заяви, че телефонът с видеото е намерен в джоба на един от загиналите.
Според информациите убитите са осем служители на Червения полумесец, шестима служители на Гражданска защита в Газа и един служител на ООН.
"Всички твърдения, включително разпространената документация за инцидента, ще бъдат щателно и задълбочено проучени, за да се разбере последователността от събития", се казва в официалното изявление на израелската армия.
Твърди се, че първоначалният доклад, получен на място, не описва наличието на разпознавателни знаци и светлини, но следователите опитват да разберат дали това се дължи на грешка от войника, отговорен за подадената информация.
"Знаем само, че човекът, който дава първоначалния доклад, е сбъркал. Опитваме се да разберем защо", се казва още.
••• Израел обаче все още отрича за грешки при случая с убития българин Марин Маринов:
В доклад на ООН от 2 април се казва, че повече от хиляда души са загинали в Газа след разпада на примирието на 18 март.
Над 100 000 са разселените, предимно от южния район Рафах, където е основният фокус на подновената израелска офанзива.
Съобщава се, че само в рамките на неделя, 6 април, са загинали 32 души.