Фазъл Сай е известен в цял свят виртуоз на пианото и композитор, с когото всяка държава би трябвало да се гордее. Не така обаче стоят нещата в родната му Турция, защото там музикантът е прекрачил в полето на политиката - с остри критики срещу управляващите от партията на Реджеп Ердоган и все по-твърдата линия на исляма, която те налагат.
В отговор творчеството на Сай е цензурирано, а наскоро три негови концерта отпаднаха без предупреждение от програмата на Симфоничния оркестър към Министерството на културата и туризма в Анкара. Сред тях е популярното произведение „Симфония за Истанбул", което се изпълнява от над 50 чуждестранни оркестъра с класически и традиционни турски музикални инструменти.
Не между нотите, а между редовете
Сай, заедно с Нобеловия лауреат за литература Орхан Памук, актьори и общественици, застана открито на страната на протестиращите в парка „Гези" и площад "Таксим" срещу режима на Ердоган, ислямизацията и корупцията в Турция. Освен това, пианистът е ревностен атеист, заради което беше осъден условно за богохулство и обида на исляма и традиционните ценности през миналата година.
Причината беше пост в Twitter: „Дали ислямският рай е нещо като бордей или кръчма, щом Коранът казва, че там има реки от вино и неземни красавици?". Мненията за него в турското общество са полярни - едни го смятат за "родоотстъпник" и "богохулник", а други - за представител на модерната турска култура и светското, освободено лице на страната.
Въпреки всичко, пианистът, който пише първа соната едва на 14-годишна възраст и има 56 произведения, не отстъпи от позициите си
„Никой в Турция не се чувства добре, когато вие цензурирате музикант. Сигурен съм, че и вие не се чувствате добре. И губи този, който взима това решение", написа Сай в отворено писмо, разпратено от Пекин, тъй като е на турне в Азия, с което призовава полиците в Турция да не се страхуват от изкуството и да спрат „репресивния подход".
„Знаете ли кога един човек става наистина „могъщ". Когато се обърне и към Изтока, и към Запада, прегърне ги и от тях създаде синтез по-възможно най-добрия начин. Затова забраненото ми произведение в Анкара се хареса на толкова много хора по света", твърди музикантът, който е делил една сцена с филхармоничните оркестри на Берлин, Ню Йорк, Лондон, Токио, Израел и др.
„Има всякакви творци по света - вярващи, невярващи, будисти, атеисти ... но никой не оспорва това и не ги съди. Нека бъдем отворени. Моля ви, опитайте поне веднъж да го проумеете", написа той в писмото, адресирано до новоизбрания президент Ердоган и премиерът Давутоглу, а в Twitter обобщи, че собствената му родина забранява изявите му.
Министерството на културата и туризма отговори моментално, че цензура няма, просто премахнатите от програмата произведения вече били представяни в държавните филхармонии, както и че Сай е изключително уважаван от институцията творец, който създава и ще продължава да създава своите произведения. Последва и уверение, че „Симфония за Истанбул" ще бъде включена в календара на следващия сезон. Само уверения, което надали значи нещо.