Токът за бита да поскъпне сериозно от лятото поискаха ЧЕЗ и Е.ОН. Енергийните дружества в Западна и Североизточна България обявиха официално предложенията си за нови цени на електроенергията за бита от първи юли. EVN, която обслужва Югоизточна България, обяви искането си още вчера, предаде bTV.
Енергото в Западна България иска цените на тока за бита да се увеличат средно с малко над 13 процента.
Мрежата на Е.ОН в Североизточна България поиска пък увеличение от малко над 14 процента. Най-малко увеличение на тарифите поискаха от EVN в Югоизточна България - малко над 5 процента. Спрямо ЧЕЗ и Е.ОН техните тарифи ще се увеличат най-малко.
По закон електроразпределителните дружества трябва не по-късно от 28 февруари да обявят официално своите предложения за по-високи или по-ниски цени, които ще защитават пред Държавната комисия за енергийно и водно регулиране. С това пазарлъкът между монополистите и държавата за повишение на цените на тока за бита от лятото вече започна.
Поскъпването на тока от 1 юли може да достигне 11-12%, ако се изпълнят намеренията за повишенията на цените по цялата верига - в производството, в НЕК, в Електроенергийния системен оператор и в енергото, смятат експерти.
"Дневник": ЧЕЗ искат 110% увеличение за достъп до мрежата
Електроразпределителната компания ЧЕЗ иска цената за достъп до мрежата й да се увеличи 110.59% до 0,01173 лв. за квч от 1 юли, показват разчетите на компанията, съобщи "Дневник". Отделно дружеството иска и 30 на сто по-висока цена за пренос до обект ниско напрежение и 16% до обект средно напрежение.
Това би увеличило сметките за ток в София, Плевен и Западна България с минимум 13.2% от 1 юли. Процентът на ръст може да бъде и по-висок, ако и останалите участници по веригата - производители, НЕК и ЕСО, поискат по-високи цени. За момента само от НЕК са обявили, че ще поискат с 5% по-скъп ток от юли.
ЧЕЗ оправдават исканото увеличение с инвестиционната си програма. От компанията са изчислили, че за периода от юли 2011 г. до юли 2012 г. ще са им необходими 152 млн. лева за поддържане и развитие на електроразпределителната им мрежа. В момента Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР) им отпуска по 71 млн. лева средно като влизащи в цената инвестиции. От ЧЕЗ изтъкват, че през тази година компанията е била ощетена от ДКЕВР, като е получила годишни инвестиции на един клиент от 35 лева при 75 лева за ЕВН и 65 лева за Е.ОН.