В средата на тази година България ще прави първи копки на два конкурентни газопровода, които преминават през територията ни - руския "Южен поток" и соченият за европейската му алтернатива "Набуко".
В края на юни 2013 г. България ще започне изграждането на своята част от "Набуко", въпреки че все още няма яснота откъде ще дойде синьото гориво за него. Това стана ясно на днешната среща на комитета "Набуко", който включва представители на акционерите в газовата тръба, както и потенциалните инвеститори, които оперират газовото находище "Шах Дениз 2" в Каспийско море - ЕБВР и ЕИБ.
Строителството на "Южен поток" на територията на България ще започне през юни 2013 г., реши Съветът на директорите на руската компания "Газпром" на последното си за 2012 г. заседание.
"Набуко" ще доставя каспийски газ през Турция и България до Централна Европа. Трасето на "Набуко" у нас е с дължина от 424 километра.
Премиерът Бойко Борисов заяви, че България започва изграждането на трасето самостоятелно - преди да е взето окончателното инвестиционно решение за изграждането на газопровода "Набуко". Проблем пред проекта е това, че операторите на находището „Шах Дениз 2" все още не са избрали дали да доставят газ по "Набуко" или по друг проект - Трансадриатическият газопровод, който тръгва от Турция, пропуска територията на България, пресича Гърция, минава по Адриатическо море и завършва в Южна Италия.
Въпреки несигурността дали "Набуко" ще го има изобщо, премиерът заяви, че започваме с реални действия изграждането на проекта и който иска да участва в него е добре дошъл, а който не иска, после ще плаща скъпо, защото рано или късно този проект ще се осъществи.
Представителят на България в проектната комисия на "Набуко" Димитър Абаджиев е категоричен, че "Набуко" е по-изгоден от Трансадриатическия газопровод.
Енергийният министър Делян Добрев заяви, че на 18 януари се очаква акционерите в находището "Шах Дениз 2" да подпишат споразумение с акционерите на "Набуко", като придобият 50% от акциите на проекта.
Цената на трасето у нас се оценява на малко по-малко от 1 милиард евро, които трябва да дойдат от Европейската комисия и международните финансови институции. Цената на българската част от "Южен поток" е неясна - минималната е 3.2 млрд. евро, но е ясно, че ще расте.
Очаква се продажбата на 50% от акциите на „Набуко интернешънъл" на международния консорциум "Шах Дениз II". Останалите 50% ще се разпределят между настоящите акционери: Българският енергиен холдинг, турската компания БОТАШ, румънската "Трансгаз", унгарската МОЛ, австрийската OMV. Немската компания RWE прехвърли своя дял на OMV.
През април 2012 г. бе представен и нов вариант на "Набуко", почти двойно по-къс от планираните 3900 километра. Т.нар. "Набуко Запад" предвижда газопроводът да се простира от турско-българската граница до Австрия.
Очакваният капацитет на газопровода е 31 млрд. куб. метра, което би задоволило 5% от годишните нужди на Европа от газ за производството и бита.
Планираше се тръбата, която трябва да разнообрази източниците на газ за Стария континент, да започне да функционира през 2017 г., но все по-вероятно изглежда това да стане в по-късен момент. Конкурентният "Южен поток" се кани да пропусне първите количества синьо гориво през 2015 г.