За 2014 г. правителството залага фондът за непредвидени и неотложни разходи, който се разпределя от самия МС, да бъде в размер на 640 млн. лева, съобщи в. "Труд". Най-много от тези пари - 500 млн. лева, ще бъдат насочени към програма за растеж и развитие на регионите.
По думите на министъра на финансите Петър Чобанов средствата ще се изразходват на конкурсен принцип между министерства, общини и др.
"Харченето на тази сума без санкцията на парламента по никакъв начин не гарантира растеж. Какво пречи, ако се правят реформи в образованието, армията и т.н., те да се запишат по политики и програми в бюджета, а не в резервния фонд", попита Владислав Горанов от ГЕРБ. По думите му мярката на кабинета ще доведе само до непрозрачност и трупане на нови дългове.
Шефът на бюджетната комисия Йордан Цонев от ДПС заяви, че ако тези средства са били бюджетирани по сегашния ред, са щели "да отидат в министерствата и да се изхарчат неефективно". Управляващите бранят перото с аргумента, че това е буфер.
Няма бюджет, в който всяка власт да не гарантира едни такива средства, които да харчи по свое усмотрение. Въпросът е каква формулировка ще им намери.
В бюджета за 2008 г., когато управляваше тройната коалиция, за първи път заложеният буфер беше формулиран като 300 млн. лева за "фискална устойчивост". Това беше над 70% от резерва за непредвидени и неотложни нужди, какъвто винаги е имало.
Спор за приходите между управляващи и опозиция
Управляващи и опозиция се разминаха и за заложените приходи в бюджета за 2014 г. Финансовият министър Петър Чобанов смята, че средствата могат да бъдат събрани.
Според Владислав Горанов от ГЕРБ обаче данъчните приходи няма да се изпълнят с между 500 и 900 млн. лева. Йордан Цонев призна, че има рискове пред бюджета като например забавяне на европейската икономика, предсрочни избори у нас, недобра мобилизация на приходните администрации и др.