Оценката на Великобритания AAА е застрашена заради кризата в еврозоната, въпреки че страната не е член на европейския валутен съюз, предупреди международната рейтингова агенция Муудис в годишния си доклад.
Агенцията подчертава, че Великобритания е с една от най-конкурентоспособните икономики, но краткосрочната макроикономическа перспектива е отслабена. В началото на следващата година правителството на Дейвид Камерън трябва да вземе решение дали страната ще стане един от донорите за наливане на милиарди в МВФ за спасението на единната валута.
В открито писмо, публикувано в "Дейли телеграф" преди ден, водещи британски бизнесмени предупредиха, че повече от 3 милиона работни места на Острова са застрашени от дистанцирането на Лондон от решенията по спасяване на еврозоната. Тези работни места зависят от еспорта към еврозоната.
Те призовават правителството на всяка цена да запази мястото си на масата за преговори, когато се взимат важните решения за Европа.
Сред подписалите са имена като сър Ричард Брансън (Virgin), сър Майк Рейк (председател на борда на British Telecom), сър Мартин Сорел (главен изпълнителен директор на рекламната група WPP), бившия еврокомисар по въпросите на търговията Лорд Бритън и лорд Кер (зам.-председател на борда на Royal Dutch Shell).
"Жизненоважно за британските икономически интереси е еврото да оцелее и поради това трябва да сторим всичко възможно да гарантираме необходимите стъпки за неговата стабилност. Единният пазар на ЕС, макар и незавършен, е много важен за Великобритания. Той заема половината от нашата търговия и трябва да го развиваме и задълбочаваме, да настояваме за реформиране на услугите, телекомуникациите, дигиталния сектор и енергетиката", се казва в прокламацията.
"Институциите на ЕС - от Европейската комисия до Съда на Европейския съюз, съществуват основно за да защитават правилата на единния пазар. Точно това трябва да бъде основата за новото ни ангажиране с Европа. По-вероятно е да постигнем това, като останем колкото може по-цялостно в процеса на взимане на решения в ЕС", пише в писмото.
Междувременно друга кредитна агенция - "Фич", намали кредитния рейтинг на най-голямата италианска банка, "УниКредит", предаде Ройтерс. Рейтингът на още седем италиански и осем испански банкови групи бе поставен под наблюдение. Освен това, "Фич" определи като негативна кредитната перспектива на четири френски банки, включително и "Сосиете Женерал". Възможно е да настъпят отрицателни промени и в рейтинга на белгийските Кей Би Си и "Дексия банк".
Според анализ на Дойче Веле в най-тежка ситуация са страните, чиито банкови сектори са най-тясно обвързани с конюнктурата в страни като Гърция или Италия. "И без кристална топка можем да кажем, че България е сред най-засегнатите страни, доколкото гръцки и италиански капитали са с хегемонно положение на пазара в страната. Следват Хърватия - с 48% чужд дял в банковия сектор, както и Румъния, Сърбия и Македония, които също попадат в рисковата зона - според данни на международната рейтингова агенция Фич", се казва в коментара.