Омуртаг се вдигна на протест заради липсата на вода, а румънското село Пунджещ изгони със жива верига американската компания „Шеврон".
Граждани на Омуртаг, където от 10 дни няма вода, окупираха общината. Няколко десетки човека на допуснаха служителите в местната администрация да влязат по работните си места.
"Не искаме оставки. Искаме всички отговорни институции да се съберат заедно и дадат отговор за случващото се. Трябва виновните за проблема за понесат отговорността си", каза пред БТА организаторът на протеста Петър Чечев. Той и други граждани се срещнаха със зам.-кмета на града Мехмед Ибрахимов.
Омуртаг от години има проблеми с водоснабдяването, но през последните дни положението рязко се влоши. В града вече цяла седмица е в сила бедствено положение заради липсата на вода. Тя беше пусната само за няколко часа на 15 октомври.
„Водопроводът е тежко амортизиран, не е поддържан качествено от ВиК дружеството", коментира един от участниците в протеста. В момента се изгражда нов, като проектът е даден на прокуратурата. Налага се държавата да отпусне 4 милиона лева, за да се довърши първият му етап, а след това да се започне вторият и евентуално хората ще имат вода догодина, съобщава Нова телевизия.
Местното водно дружество отхвърля обвиненията и твърди, че се е грижило за остарелия водопровод.
„Искаме логично обяснение на ситуацията", каза един от жителите на града. „Готвим и се къпем с минерална вода", споделя една майка.
Сега двата резервоара на дружеството в града се пълнят от водоизточника в Кипилово и с цистерни от Търговище, за да се набави капацитетът, необходим за задоволяване на нуждите на града. Очакванията на "ВиК" в Търговище са водата отново да бъде пусната в събота.
Румънско село срещу „Шеврон"
Енергийният гигант „Шеврон" пък не можа да започне да търси шистов газ в Румъния. Около 500 жители на североизточното село Пунджещ легнаха в калта и препречиха пътя на машините. Протестиращите твърдят, че няма да напуснат мястото, докато не си тръгне и "Шеврон".
Екипи на компанията са пристигнали тази сутрин в селото, за да приберат съоръженията, които трябваше да започнат експлоатацията на шистов газ в района.
Вестник "Гъндул" посочва, че около 2000 души са протестирали снощи в Букурещ срещу експлоатацията на шистов газ в знак на солидарност с жителите на Пунджещ. Демонстрантите протестираха също така и срещу канадския проект за разработване на златодобивна мина в село Рошия Монтана, Трансилвания, с използването на голямо количество цианид.
Протестиращите скандираха "Долу правителството", "Предатели" и "Идва революцията", а някои от демонстрантите успяха да преминат през образувания от жандармеристите кордон.