Конституционният съд образува дело по жалбата на ГЕРБ за прекратяване на депутатския мандат на Делян Пеевски. Искането е подписано от 96 депутата, като изключение направи само Александър Ненков, синът на докладчика по делото - Румен Ненков.
След като бе избран от Народното събрание за шеф на ДАНС и хиляди хора се събраха на протест срещу него, Пеевски обяви, че е готов да се оттегли, ако парламентът прецени това.
Решението стана факт пет дни по-късно - на първото възможно пленарно заседание - и се разбра, че Пеевски не е подписвал назначението си в службата, което, според ДПС, означава, че той е пълноправен депутат.
Обратното тълкуване е, че при избиране за такава длъжност депутатският мандат се губи. В подкрепа на тази теза е и работната среща, която Пеевски проведе с главния прокурор Сотир Цацаров и с вътрешния министър Цветлин Йовчев няколко часа, след като бе избран.
Целта на ГЕРБ е правомощията на Пеевски да бъдат прекратени поради несъвместимост. ДПС и БСП също изявиха желание да отнесат казуса до КС, но ГЕРБ ги изпревариха.
Според новите управляващи Пеевски не е бил освободен като депутат, след като е избран за шеф на ДАНС, от което следва, че не е встъпвал в длъжност. Тоест - той си е депутат.
Няма срок, в който конституционните съдии трябва да излязат с решение на парламентарното питане.
Лидерът на ДПС Лютви Местан обяви, че той няма да посещава заседанията на парламента и няма да получава депутатска заплата. Местан призна, че Пеевски се е никак редовен в парламента. Тази тенденция се наблюдава и при сегашния му мандат, въпреки спорадичната размяна на реплики с Цветан Цветанов.