Американският посланик Джеймс Уорлик съобщи, че посолството на САЩ е отнело визата на Румен Петков заради "текущо криминално разследване" и той лично е обяснил на бившия вътрешен министър защо е направено.
"Румен Петков много добре знае защо му е отнета американската виза - става въпрос за текущо криминално разследване - обяви посланикът на САЩ в България Джеймс Уорлик пред bTV. - Обяснено му беше защо е направено това, тъй като не отговаря на условията за виза - аз лично говорих с него".
Той допълни, че не е подходящо за правителството на САЩ да влиза в детайли, за да се гарантира личното пространство на Петков.
Когато стана ясно, че е отнета визата на Петков, той изпрати писмо на американския посланик, че срещу него няма образувано досъдебно производство и не е осъждан. За целта Петков се позова на информация от Върховна касационна прокуратура и Софийска градска прокуратура, че не е осъждан и че в Национална следствена служебна към момента няма данни за образуване на досъдебни производства и повдигнати обвинения срещу него.
"Става дума за текущо разследване и Петков много добре знае всички детайли", каза обаче американският дипломат.
"Бих казал, че подобно решение не се взема лесно и се прави след дълбок анализ, а не на политически условия и принципи", категоричен бе дипломатът.
Отнемането на визата на Румен Петков от страна на САЩ няма нищо общо с ГЕРБ или външната политика", увери Уорлик.
Запитан дали решението на САЩ има нещо общо с твърденията, че Петков участва в наркоразпространението в страната, Джеймс Уорлик отрече всякаква връзка.
"Решенията, които са взети от САЩ, не са на базата на текущи изказвания. Те (вицепремиерът и вътрешен министър шеф Цветан Цветанов и шефът на митниците Ваньо Танов - бел.р.) могат да казват каквото искат, що се отнася до този случай. Ние щяхме да отнемем визата, така или иначе", поясни американският посланик.
След изявленията на Танов и Цветанов, Петков заяви, че ще си даде депутатския имунитет - ако главният прокурор го поиска, за да се разследва случая. Главният прокурор не го е поискал - и имунитетът му си стои...
САЩ не се интересували от биометрични данни на българи
Няма връзка между приемането на задържани лица от Гуантанамо в България и програмата за безвизов режим за САЩ, стана ясно от изявлението на Уорлик, който коментира и информацията, изтекла на сайта WikiLeaks, от разсекретените грами.
САЩ не се интересуват от събиране на биометрични данни на български граждани, каза още дипломатът. Той не знаел да е нареждано на посолството да събира такива данни.
Относно корупцията посланик Уорлик заяви: "Мисля, че това, което ще откриете във всички тези телеграми е, че ние имаме едно здраво сътрудничество с българските служби. Телеграмите по принцип не се състоят от две изречение, а те са цялостни доклади. Ако изберете едно или две изречения, можете веднага да създадете сензационна история. Това, което ще откриете в тези телеграми, е същото което казвам на българските граждани. Не изваждайте конкретни фрази или изречения, а гледайте цялостната картина".
Разработили сме в здраво сътрудничество и то в области, където преди не се е работило, заяви посланикът, като уточни, че това са организираната престъпност и корупцията.
Изнасянето на информацията в тези телеграми е престъпно деяние, което трябва да се преследва в САЩ. Хората, които оповестиха тази информация, са нарушили американското законодателство и заслужават да бъдат изправени в съда. Не в България, а в други страни, има хора, които са застрашени, тъй като тази информация е споделена гласно, допълни Джеймс Уорлик.