Германски депутат моли Брюксел да се намеси в България

Продължаващите вече седмици демонстрации и протести в София срещу правителството на премиера Пламен Орешарски, свидетелстват за тежките вътрешнополитически сътресения в страната, след провелите се предсрочни избори през месец май.

Това заяви германският депутат Ханс-Петер Уул, председател на работната група "Вътрешни работи" към Бундестага, в официално писмо до еврокомисаря по енергетиката Гюнтер Йотингер, с копие до членовете на Европейския парламент, в което дава израз на своето безпокойство от актуалната ситуация в България.

Уул пише, че "организираната престъпност и олигарсите се готвят да плячкосат страната насред Европейския съюз" и призовава настойчиво Европейската комисия да не наблюдава безучастно тези процеси, а да се намеси незабавно.

Сериозна тревога сред германските партньори на България будят промените в сектор "Сигурност". "По скандален начин, още в началото на мандата си, новото българско правителството опита да предприеме мерки, чиято ясна цел е, да обезсилят правовата държава и борбата с организираната престъпност.

Възлагането на полицейски функции на контраразузнавателната служба ДАНС - на което гледаме с подозрение, тъй като германската традиция не приема подобно сливане на полицейски и разузнавателни функции, е част от тези мерки на правителството. Такъв беше и опитът му да назначи - при това не в рамките на обичайната процедура - противоречивия медиен предприемач Делян Пеевски за шеф на ДАНС. Едва след избухналите граждански протести той се отказа от поста си", пише в писмото Ханс-Петер Уул.

Германският депутат настоява, европейските институции, основно Комисията, да реагират на кризата в членката на ЕС България и да порицаят, и санкционират ясно подкопаването на правовата държава.

"Трансграничното сътрудничество между службите за сигурност е съществен елемент от Пространството на свобода, сигурност и правосъдие. Ако обаче надеждното сътрудничеството с българските служби за сигурност вече не е възможно, тъй като те отчасти са свързани с организираната престъпност и отсъстват принципите на правовата държава, то следва това сътрудничество да бъде преустановено, докато всички отворени въпроси не бъдат задоволително изяснени", подчертава Ханс- Петер Уул. Той призовава Съвета за правосъдие и вътрешни работи да изрази становище и да вземе съответно решение.

Членът на Бундестага изказва своята голяма загриженост и от факта, че „в членката на ЕС България, едно правителство е избрано с индиректната подкрепа на един отявлен антиевропеец и противник на ромите."

В писмото си до еврокомисаря Йотингер Уул обяснява, как партийният лидер на дясноекстремистката партия "Атака" Волен Сидеров помогна на новото българско правителство, оглавено от социалистите, да дойде на власт.

"Така отсега нататък, то зависи изцяло от неговата благосклонност. Това е фатален сигнал за една държава, от чиито усилия да интегрира представители на ромската общност в обществото и да спре миграцията по бедност, са засегнати благоденствието и единството на целия Европейски съюз", отбелязва германският депутат.

Ханс-Петер Уул очаква Мартин Шулц, като президент на Европейския парламент и най-високопоставен представител на европейските социалисти в Европарламента, да получи уверение лично от председателя на българските социалисти и ПЕС, "че в бъдеще правителството в членката на ЕС България няма да продължи да бъде зависима от десни екстремисти".

Германският депутат отправя призив към Европейската комисия "да вземе всички необходими мерки, с които да предпази България от ситуации подобни на тези в Румъния, или дори в Украйна".
Ханс-Петер Уул алармира, че съществува опасност, досегашните успехи на България при реформиране на съдебната система и борбата с организираната престъпност, отразени в докладите по Механизма за сътрудничество и проверка, да бъдат провалени. 
Депутатът от Бундестага заявява, че „мъчителното стабилизиране на страната от ЕС не трябва да остане напразно" и моли Гюнтер Йотингер, да запознае еврокомисарите по правосъдие, основни права и гражданство Вивиан Рединг и по вътрешен ред Сесилия Малстрьом с необходимостта от спешни действия в тази посока.

#2 DonTsetsi 11.07.2013 в 09:21:16

Ако наистина ще замразяват трябва да побързаме и да емигрираме преди това да стане.

#5 Оня Дето Го Трият 11.07.2013 в 10:10:20

Къде, в Германия или в Брюксел?

#6 boris 11.07.2013 в 10:10:25

Трудно ще стане - песовете са силни в ЕС

#9 minko 11.07.2013 в 13:25:09

няма деление на парламента..има деление на хората ... и то за по 30лв се делят! СРАМОТА!

#17 Мина 15.11.2013 в 13:43:09

Браво на германския депутат!

#19 Мина 15.11.2013 в 14:46:33

1. Никога не съм твърдяла, че разбирам САМО от софтуер! 2. Откога изразяванто на позиция се приема за "разбиране"!?? 3. Време е да приемеш, че разбирам/имам мнение от/за доста неща!

#24 Мина 15.11.2013 в 17:27:42

Не съм ти видяла въпроса, не кисна в този сайт нон-стоп- имам си работа! Ако желаяш, може пак да го зададеш. Баба ми е била директорка на училище! Заводолява ли те тази информация?

#28 ElenaStoyanova 16.11.2013 в 11:08:18

Сигурно е естествено, толкова млада страна като Германия, да произвежда този вид политици които се фуклявят с превъзходство на мускулите за сметка на опита и мъдростта. Време е да им обърнем внимание на нашата българска вековна мъдрост: Всяка жаба да си знае гьола!

#30 ElenaStoyanova 16.11.2013 в 21:40:39

"Много преди времето, когато германският император Карл V казвал, че на немски език той общува само с конете си, а германските аристократи и образованите хора пишели само на латински и се стеснявали от своя немски език, във “варварска България” Кирил и Методий бяха създали и разпространили старобългарската писменост. Българският народ с всички сили и упоритост се е борил против чуждестранното иго.."

#33 ElenaStoyanova 17.11.2013 в 22:42:11

Bichkiiata Не само са ходили, а са марширували върху дебелите им глави Сталин, Чърчил, Рузвелт. Самият Хитлер пръв им смачка мозъците. По втория въпрос за начало Ви препоръчам да прочетете "Клетниците" на Юго ида видите как Е третиран французина от държавниците си.

#34 ElenaStoyanova 17.11.2013 в 22:55:33

Boris Gochev Едисон е посещавал училище три месеца за целия си живот. Айнщайн е бил най слабият по математика.. Още примери?

#36 ElenaStoyanova 18.11.2013 в 08:27:45

Феята на смъртта Аз съм убедена, че всяка национална литература и лична история има примери като тези, които посочвате. Нашето единствено голямо постижение като хора, което покрива цялата гама от човешки алтернативи и възможности, е способността ни да управляваме вниманието си. На което се фокусираме, то се увеличава. В тоя свят нищо няма значение, ако няма промяна,защото тя е индикатор за живот. А тя може да бъде единствено персонална, само тя е в нашия контрол. На всеки от нас е необходима цялата му енергия да побеждава глупостта през краткото време в този свят. Проблемите не се решават с фокусиране върху тях и диагнози, а с фокусиране върху стратегия за разрешаването им.

#39 ElenaStoyanova 18.11.2013 в 23:23:59

Феята на смъртта Уважавам мнението на всеки и не споря. В играта " Кой е прав" всички губят. Мотивирана съм от идеята за споделяне на мисли, не за поучаване или опит да променям другите. За да не се повтарям, моля прочетете последното ми изречение от предишния коментар. Готова съм да фокусирам върху стратегии за промяна.

#40 ElenaStoyanova 19.11.2013 в 08:12:43

Феята на смъртта Съжалявам,не можем да продължим нашия разговор. Бях предупредена.

#42 ElenaStoyanova 19.11.2013 в 23:35:21

KingoftheROAD/ Ако се фокусираме върху "баенето", ще имаме промяна - увеличаване на баенето. Законът на Вашия приятел е диагноза. За мен диагнозата, без стратегия за лечение е само дума без значение. Сега, последният Ви въпрос ме зарадва, защото не фокусира дървото, за да се блъсне в него, а свободните пространства наоколо. Едно от нещата, които програмирах в себе си е да срещам всяко предизвикателство с въпроса: Кое е в моя контрол и кое не е? Промяната на обществения фокус или мнение не е в моя контрол. Дори да съм лидер, пак не е изцяло в моя контрол и моя отговорност,защото е симбиоза. Затова решавам да се фокусирам на това, което е в моя контрол , а това е да се образовам и самообразовам ( да разуча начините, по които социалните движения постигат целите си). Например: жените сега имат право да гласуват, но не са го имали преди ;преди 100 години не е имало почивни дни - сега ги има. Какви техники са ползвани? Какви форми на организация са ползвали? Например в Щатите в 1920 жените са получили право да гласуват със стачки, организирани по общности, като са поставили групов ултимаум: без извършване на домакински и съпружески задължения, докато не си получат правата. Сега, знам,че този пример ще предизвика различни емоции, но важното е - постигнали ли са общия си интерес: да! Това за начало.

Новините

Най-четените