Изясняват се обстоятелствата около катастрофата на самолета на Malaysia Airlines, който беше свален на 50 километра от руско-украинската граница снощи.
Към момента са открити телата на 121 от 298 загинали пасажери на самолета. Авиокомпанията Malaysia Airlines уточни, че на борда на самолета е имало 280 възрастни, три деца и 15 души екипаж. Две от децата са граждани на Малайзия, едно - на Индонезия. 154 от възрастните са били холандски граждани, 27 - австралийски, 23 - малайзийски, 11 - индонезийски. Имало е шестима англичани, четирима германци, четирима белгийци, трима филипинци и един канадец. Гражданството на 47 пътници все още не е известнo.
Malaysia Airlines изпраща свои представители в Украйна за разследване на инцидента. Те ще се свържат и с проруските сепаратисти, след като вече е установен контакт с официалните власти в Киев.
Съветът за сигурност на ООН ще се събере на спешно заседание днес заради свалянето на самолета в Източна Украйна. На него доклад ще изнесе зам.- генералният секретар на ООН Джефри Фелтман.
САЩ призоваха за прекратяване на сраженията, за да се проведе международно разследване на катастрофата, в което да се включат представители на ООН и ОССЕ. Украинските власти и представители на самопровъзгласилата се Донецка република вече обявиха, че ще спрат военните действия и ще позволят на международни наблюдатели да работят в района на катастрофата.
Взаимни обвинения
САЩ смятат, че Украйна не е имала възможност да свали пътнически самолет на територията, където боингът падна, предаде CNN, цитирайки източник в администрацията на Барак Обама. Американското разузнаване потвърди, че самолетът е свален с ракета "земя-въздух".
Ако опълченците от Югоизточна Украйна, които Вашингтон не нарича терористи, се опитат да преместят каквото и да е от мястото на катастрофата с Боинг 777 или откажат да разсладване на причината за трагедията, ще се компрометират силно, съобщи говорител на Белия дом пред CNN.
Въстаниците съобщиха, че са намерили черната кутия на самолета, която ще предадат на Междуведомствената авиационна комисия на Русия. 5 часа след кастрофата говорител на украинското правителство направи изявление, че украинските служби за сигурност са засекли разговор между "терористи от Донецк", в който е ставало дума за свалянето на Боинг 777.
Втората черна кутия е намерена от работещи на мястото спасители. Украйна приема катастрофата за терористичен акт.
Премиерът на Австралия Тони Абът заяви, че Русия ще понесе тежка отговорност, ако се окаже че падналият самолет е свален от руска ракета "земя-въздух", предоставена на донецките сепаратисти. Австралия ще потърси от Русия обещания за сътрудничество в разследването на катастрофата.
Според Абът самолетът може да е свален с ракета, която бунтовниците от ДНР са получили от част от подкрепата от руска страна. „В този момент всички ние можем да кажем, че всички факти сочат това", подчертава той.
Същевременно руският президент Владимир Путин заяви, че отговорността за катастрофата е изцяло на украинските власти и че до трагедията нямало да се стигне, ако украинската армия не е започнала сухопътна операция в Донецка област.
"Тази трагедия нямаше да се случи, ако на тази земя имаше мир или поне ако не беше подновена военната операция в Югоизточна Украйна. Без съмнение, правителството, на чиято територия се е случило нещо подобно, носи отговорността за тази страховита трагедия", каза Путин в телевизионно обръщение. "Ще направим всичко възможно да се оформи обективна картина на случилото се, това е абсолютно неприемливо", каза още той.
Руското министерство на отбраната съобщи, че в района на Донецк има украински дивизии с 27 пускови комплекса "Бук М1", които могат да поразят цели на всякаква височина. "Тези комплекси могат да откриват въздушни цели до 160 км и да ги поразяват на височина до 30 км", обясняват от министерството.
Говорителят на американския президент - Джош Ърнест, призова Русия да помогне за деескалация на ситуацията в Украйна във връзка със самолетната катастрофа, катъо посочи, че вс еоще не са ясни всички факти, но знаем, че инцидента е станал в контекста на кризата в Украйна.
„Този инцидент само подчертава колко настойчиво ние призоваваме Русия незабавно да приеме конкретни мерки за деескалация на ситуацията в Украйна и да подкрепи стабилно спиране на огъня и пътя, последователно прокарван от украинското правителство", каза още Ърнест.
Забрана за летене
Американските власти забраниха на американските превозвачи да летят над Източна Украйна. Операторите Air France и Lufthansa, Аерофлот и Turkish Airlines също заявиха, че ю ще отклонят полетите си, което е трябвало да минат над въздушното пространство на Източна Украйна.
Гражданските полети над територията на Украйна се забраняват със заовед на Евроконтрол. Вчера Украйна затвори цялото си въздушно пространство. Много международни авиокомпании отказаха да летят над Украйна, защото не могат да гарантират безопасността на пасажерите си.
Това е втори трагичен инцидент със самолет на Малайзийските авиолинии, след като през март полет от Куала Лумпур към Пекин изчезна с 239 души на борда.