Икономическият шпионаж е на мода повече отвсякога, по-жесток и от времената на Студената война. Тогава, в името на надпреварата между двата блока, се крадяха технологии, за да се прескочи КОКОМ, бариерата, издигната от Запада за научно-техническите им достижения. Днес се краде в името на конкуренцията и пазарния дял.
Нов шпионски скандал гръмна между Вашингтон и Москва. Американските служби разкриха тайна мрежа за износ на микроелектроника за Русия, задържани са 8 от 11-те заподозрени, трима се укриват, но според американските власти най-вероятно вече са на руска земя.
Става дума за широк спектър от съвременни технологии, чиито "получатели" били руската армия и разузнавателни служби - компоненти за радарни системи, наблюдателни мрежи, противоракетни защити, детонации и т.н.
САЩ вече добавиха към "черния списък" 165 компании и лица, съпричастни към експорта на технологии в Русия и свързани с хората от групата и фирми.
Попадането в "черния списък" означава, че тези лица и компании трябва да получат лиценз за износ на определени стоки и услуги от САЩ. Според американското министерство на търговията обаче посочените лица и фирми едва ли ще се сдобият с такъв.
Обвиненията към задържаните са за нанесени щети за около 50 млн. долара. Москва твърди, че няма нищо общо и се чувства обидена от прибързаните коментари. "Тези обвинения са от криминално естество и нямат нищо общо с работата на тайните служби", заяви зам.-министърът на външните работи на Русия Сергей Рябков. Руски експерти обясняват, че това са технологии с възможна двойна употреба - не само за оръжие, но и за други промишлени дейности.
Прокуратурата в Ню Йорк твърди, че износът бил прикриван под далеч по-безинтересни и безвредни технологии - за светофари, например. Групата работила четири години, без да предизвика подозрение.
Зад експорта стои компания със седалище в Хюстън, Тексас. При обиските в офисите на Arc Electronics Inc агенти на ФБР открили доказателства, след което повдигнали обвинения към 11-те души за участие в нелегалната руска мрежа.
Ръководителят на компанията е натурализиран американец, роден в Казахстан - 46-годишният Александър Фишенко, който също е арестуван. Заплашва го поне половин век затвор, ако бъде признат за виновен. Той е обвинен и в шпионска дейност, че изнасял информация в полза на Русия. Пратките били адресирани до московската компания Apex System, където Фишенко е съдружник.
Фишенко е получил американски паспорт през 2003 г., като заявил, че никога не е служил във въоръжените сили на Руската федерация, макар че по данни на прокуратурата е служил в началото на 1990-те в съветското разузнаване в Германия.
Поредната шпионска афера заплашва да вгорчи отношенията Вашингтон-Москва, които са чувствителни и за момента неясни на фона на наближаващите избори в САЩ, коментира британският в. "Индипендънт".
Кандидатът на републиканците за президент Мит Ромни вече се обяви за по-твърдо отношение спрямо Русия. Президентът Барак Обама е критикуван от републиканците за поемането на курс за "презареждане" на отношенията с Русия. Предишният шпионски скандал избухна именно в навечерието на "затоплените" отношения, през лятото на 2010 г.
"Възможността чужди държави незаконно да се сдобиват с чувствителна и сложна американска технология е сериозна заплаха за икономическата и националната ни сигурност", заяви агентът на ФБР Стивън Морис.
Някои от "получателите" могат да използват технологиите, за да ги продадат, докато други, които са враждебно настроени, могат да бъдат истинска заплаха, допълва той.
МиГ и "Арсенал" отричат съпричастност
Според американските правоохранителни органи, арестуваните са снабдявали със секретна информация руския производител на военни самолети МиГ.
РИА Новости съобщава, че в потвърждение на това прокуратурата на Бруклин й е представила два документа от материалите на обвинението.
Това са копия от свидетелство за атестация от 2009 г., издадено от руското Министерство на отбраната на "Арсенал" АД, според което тази компания съответства на стандартите на руското МО.
Според американските прокурори Apex е дъщерна компания на "Арсенал" и МиГ. В материалите по делото фигурира записан със СРС разговор между една от заподозрените с "Арсенал", в който тя настоява да се унищожи документацията, която свързва двете компании.
Записът е от август 2011 г., което показва, че дейността на фирмите е била в полезрението на американските спецслужби най-малко година.
Вторият документ, предоставен на РИА Новости, е копие на акт за техническото състояние на 320 микросхеми, изпратени от Arc Electronics на руското МО. Документът, подписан от трима експерти, потвърждава, че всички тези схеми имат дефекти и трябва да бъдат сменени.
В материалите по делото има констатация на американски експерти, че арестуваните са съпричастни към снабдяване на руски ракети и изтребители МиГ-35 с чипове и микропроцесори, сходни или идентични с разработени в САЩ.
Представител на руската самолетостроителна корпорация "МиГ" е заявил, че те никога незаконно не са използвали ничия технология.
"Точно от САЩ нищо не сме откраднали, няма крадени изделия и технологии на МиГ-35", казва източникът.