Президентът вижда шанс за България в успехите на Турция

В интервю за английското издание на вестник "Хюриет" - Daily News президентът Росен Плевнелиев подчертава, че подкрепя политиката за разширяване на ЕС и хвали Турция за нейния успех и страхотна визия.

Президентът посочва, че България еднозначно подкрепя молбата на Турция на нейна територия да бъдат разположени зенитни ракетни комплекси "Пейтриът". "И Турция, и България са членове на НАТО, а това означава, че съществуват ясни правила за вземане на решения. В края на краищата става дума за солидарност. Днес Турция е изправена пред проблем и очаква НАТО да прояви солидарност".

Русия изрази несъгласие с разполагането в Турция на исканите от Анкара противовъздушни ракети "Пейтриът" на НАТО в близост до границата със Сирия. Според Москва това увеличава риска от по-широк конфликт с участието на Алианса.

"Турция притежава страхотна визия. Тя работи не само за бъдещето и благоденствието на своята нация, но и позиционирането си на кръстопътя на европейско-азиатската търговия", отбеляза държавният глава, който е бивш министър на регионалното развитие и благоустройството.

Според него Турция полага усилия да заеме място на кръстопътя на търговията между Европа и Азия, което ще бъде от полза и за България. 

Според Плевнелиев "успехът на Турция е много важен за България. Докато страната става по-добра и по-богата, същото се случва и с нас".

Запитан дали София е заела напълно противоречиви позиции относно енергийното си бъдеще, след като подписа договор с Газпром за "Южен поток", въпреки че официално подкрепя проекта "Набуко Запад", Плевнелиев отвърна: "Няма никакво противоречие".

"Вярваме, че колкото по-голям е броят на тръбопроводите, които минават през страната ни, толкова по-добре ще бъде за нас. Поучихме се от миналото, когато имахме само един тръбопровод и един доставчик. През XXI век, едни от големите приоритети, които си поставих като президент, са енергийната диверсификация и ефективност.

Горди сме, че диверсификацията носи първите си резултати. "Южен поток" е важен проект за нас и Европа, защото не променя доставчика, но диверсифицира тръбопровода. През 2008 стояхме на студено, защото единственият тръбопровод, който минава през Украйна, бе спрян. Научихме урока си и днес работим за диверсификация".

Президентът също така изрази увереност, че подписвайки с Русия, България не изпраща сигнал, че храни по-големи надежди за бъдещето на "Южен поток", отколкото за това на "Набуко". "Особено в бизнеса, 1+1 трябва да е равно на повече от две. Синергията е много важна. Икономиката, която стои зад всяко наше решение (в интерес на това да бъдем) ефективни и прагматични, също играе важна роля. "Набуко Запад" може да бъде ефективен, евтин и построен по-бързо, ако минава през нашия регион.

България има специален закон за проекти от национално значение. Това ни помага да ускоряваме големите международни и инфраструктурни проекти. Ако погледнете цените ни за строителство на магистрали, ще забележите, че са три пъти по-ниски от тези в Гърция и Румъния". "Посланието ни е, че сме готови за "Набуко Запад", тъй като ще бъде по-бързо и евтино. Готови сме да дадем най-доброто от себе си", изтъкна държавният глава.

На въпрос до каква степен се доближават позициите на България и Турция по енергийните въпроси, президентът коментира: "Благодарни сме, че имаме тези диалог и сътрудничество. Сега целим да свържем българската и турската газови мрежи. Това е проектната връзка, по която двете страни постигнаха голям напредък".

"Единственият въпрос, който остава, е дали тази връзка ще бъде част от "Набуко Запад", или ще бъде отделен проект. Настояваме за европейско решение. Ще се проведат много срещи в Брюксел по инициатива на България". "Турция постигна много важен резултат с ТАНАП. Приветстваме този проект и напредъка по него", казва Плевнелиев.

На въпрос дали стойността на "Набуко Запад" е намаляла след преименуването на проекта, българският президент бе категоричен, че той ще остане приоритетен, ако бъде ефективен. "В крайна сметка всеки проект трябва да носи повече на своите акционери и да бъде ефективен. "Набуко" предприе по-ефективен и прагматичен подход и това засега насърчава реализацията му".

ТАНАП обаче не може да измести "Набуко", смята президентът. "За нас той е първият етап от по-големия проект, който диверсифицира източниците на газ към Европа."

#1 Шебек Хасан 03.12.2012 в 16:23:31

Плевня, глупак дупедавен, шанса на България е само в собственият ни успех. Успеха на Турция за нас може и да е гибелен. Особено с тази политика на неоосманизъм. Нещастен глупак и подмазвач. Настигна другаря Първанов по ибрикчийстване. Имаш всички шансове и да го надминеш.

#2 Чинчифон 03.12.2012 в 18:20:29

Чак сега, благодарение на другаря Плевненлиев,разбрах защо закриваме болници и училища,а строим магистрали от Виена до Диарбекир!Защото когато успехът отиде до Турция през България,то тогава ще имаме шанс да се върне заедно с турците отново при нас!За да ни ПРИСЪСТВА!

#3 My Majesty 03.12.2012 в 20:14:37

Имаме за президент ибрикчия.

#5 aryan 04.12.2012 в 00:31:30

Плевнята сега се навежда на османлиите ,но не виждам каква ще е ползата за нас от тази война ,която подготвя изпадащата в икономическа рецесия Турция със Сирия.Правителството нищо не прави за развиване на арабските пазари,а само руши граденото доверие и добрите отношения в региона.По късогледи и рядко тъпи политици от сега управляващите България не е имала в историята си,истински позор.

#7 янаки 04.12.2012 в 10:44:32

Голям късмет извади България, и с премиер, и с президент. От връх откъснати доморасли политици.

#8 Оня Дето Го Трият 04.12.2012 в 12:09:30

Странни коментари... Тоест да търгуваш с турски фирми е най-висша степен на измяна към родината? Щото президента поне в случая е прав

#9 на майка ти пИтката 04.12.2012 в 12:30:59

Тоя с изтритите коментари, не се излагай, бе, пич! Запознай се малко с човешката история за да разбереш, че икономическата инвазия и политическата такава са едно неделимо цяло. Още от римско време първо са идвали търговците, а после легионерите. Не можеш да даваш ключови сектори от стопанството на България на една съседна нам страна, която още не е преодоляла реваншисткото си мислене към "изконните османски вилаети на Балканите". Разбира се, че не можем да градим икономиката си самостоятелно, но защо последните години трябва зорлям да пъхаме в анадолските ръчички всички благинки? Нима те са по-кадърни и по-финансово осигурени от западноевропейците, китайците, японците? Но според последните правителства на България вероятно е така, защото такива като траверса Плевньо и Тиквоча получиха толкова много инструктажи от ислямистите в Турция, колкото посещения в Москва не е имал и Тодор Живков.

#10 Оня Дето Го Трият 04.12.2012 в 13:20:04

Ха, че те руснаците държат цялата ни икономика (тока, газа, горивата) от половин век насам, той сега се сетил да се брани от инвазии Освен това винаги ми е бил интересен въпроса - турците искат да ни завладеят икономически за да ни ислямизират или искат да ни ислямизират, за да ни завладеят икономически? Отговор "и двете" е много баламски и не се брои за верен. Друг път ще дискутираме защо... Щото вече веднъж са ни владели и не са ни ислямизирали (само тук там), не сме им и робували (наши търговци са въртели бизнес под носа им). Обяснете, моля?

#12 Оня Дето Го Трият 04.12.2012 в 16:07:33

Е това обясни всичко! Универсалния отговор за всичките загадки на историята и света

#14 Оня Дето Го Трият 05.12.2012 в 09:07:53

Добре, добре, дай по темата сега... КАто няма отговор - лигавщини

Новините

Най-четените