"Банковата система е такава, че всяко движение в нея, особено при наличието на гръцки банки у нас, може да повлече цялата система." Това заявява премиерът Бойко Борисов в интервю пред вестник "Труд" в отговор на въпрос за парите на държавни дружества, депозирани в Корпоративна търговска банка (КТБ).
Близо една трета от българския банков пазар се държи от гръцки банки. КТБ, в която още от времето на тройната коалиция стоят парите на почти всички държавни дружества в областта на енергетиката, както и на още няколко големи държавни фирми, е една от най-малките банки, като държи 4.73% от активите на банковата система у нас (по данни от края на август 2011 г.).
По официални данни на Министерство на финансите към март 2010 г. банката е държала 621 млн. лв. или 54% от парите на 10-те най-големи държавни компании. Към октомври 2010 г. компаниите са намалили средствата, депозирани в банката, до 412 млн. лв, но делът от депозираните средства във всички банки вече е 70%.
Към края на октомври м.г. десетте най-големи държавни компании (Български енергиен холдинг, "Булгаргаз", "Булгартрансгаз", Национална електрическа компания, ТЕЦ "Марица-изток 2", АЕЦ "Козлодуй", Национална компания "Индустриални зони", "Кинтекс", "Булгартабак холдинг", "Благоевград - БТ") са държали в банки 412 млн. лв.
"Тези пари са си били там, ако тръгнем да ги вадим, ще фалираме банката и тя ще повлече всички останали. Те са си там много отдавна. И в много други банки. Всяко министерство си проведе конкурси, където им дадоха най-добри лихви, там си държат парите.
Няма централизирано решение. Аз не се меся нито в медиите, нито в банките, защото не е правилно." Така премиерът коментира въпроса, че е обвиняван, че не мести парите от банката, "защото тя спонсорира медиите на депутата (от ДПС) Делян Пеевски, които са благосклонни" към него".
Според Борисов парите на държавата се държат "в много банки, в КТБ са някъде около 20%, и то по различни енергийни проекти, от години наред..."
Към октомври м.г., по данни на "Сега", получени на база достъп до Закона за обществена информация, банките, в които държавните фирми са били вложили средствата си, са 14. Другите трезори, в които държавните фирми са държали по-сериозни средства към 31 октомври 2010 г., са Инвестбанк и Централна кооперативна банка (ЦКБ) - съответно 50 млн. лева и 23 млн. лева.
Липсва по-актуална информация в кои банки са парите на държавните компании към октомври 2011г. и как са се движили тези депозити през различните месеци, за да може да се направи преценка какъв е делът им в КТБ сега. За да получат данните медиите трябва да правят искания по Закона за достъп до информацията до всяко министерство и държавна институция. Официална информация на сайта на МФ и държавните фирми липсва. От една страна, те са търговски дружества, но от друга средствата, с които оперират, са публични и дължат информация на обществото.