Демокрацията в България е по-слаба спрямо миналата година показва доклад на организацията „Фрийдъм хаус" за демокрацията в бившите съветски страни. От падането на комунизма страната ни е укрепила система от демократични институции, като през 2004 година се присъедини към НАТО, а през 2007 година към ЕС.
Проведени са редица парламентарни, президентски и местни избори свободно, честно и без нарушения. Преди 2013 година, в продължение на едно десетилетие, страната се радваше на стабилни и пълномандатни правителства, пише в доклада на организацията.
Въпреки това обаче демократичните институции на страната проявяват редица слабости - неефективността и подкупността в политическата система като цяло, а в частност в съдебната система, все още са смятани за основните пречки пред борбата на страната срещу корупцията по високите етажи на властта и организираната престъпност.
Общественото доверие в демократичните институции е ниско, а етническите малцинства се изправят пред дискриминация. Събитията през 2013 година, включително назначението на заможен медиен магнат като директор на службата за национална сигурност, което породи мащабни протести, илюстрираха тези проблеми и показаха близките връзки между политическите водачи и различни икономически интереси", се казва в текста.
В доклада организацията определя рейтинга за демокрацията в България за 2014 година на ниво 3,25, което прави страната полуконсолидирана демокрация. Скалата е от 1 (най-добър резултат) до 7 (най-лош резултат).
Рейтингът е претърпял понижение спрямо 2013 година, когато оценката за състоянието на българската демокрация е била 3,18. За националното демократично управление организацията дава на България 3,75 пункта, а за изборния процес 2,25.
Оценката за гражданското общество е 2,25. Независимостта на медиите е оценена с 4,00, а местното демократично управление с 3,00. На съдебната рамка и независимостта на съдебната система е даден рейтинг 3,25, а корупцията е оценена с 4,25.