Радиация над допустимите за деца равнища е открита във водопречиствателна станция в японската столица Токио. Местните власти съветват жителите да не дават вода от чешмата на бебетата и да не пият вода от водопровода, където е регистрирано повишено съдържание на радиоактивен изотоп на йод.
Властите предупредиха, че е установена по-висока от нормалната радиация в 11 вида зеленчуци от префектура Фукушима. Сред тях са броколи, спанак, зеле и карфиол.
Радиация продължава да изтича от авариралата атомна централа "Фукушима-1", предаде вчера Ройтерс, като се позова на Джеймс Лайънс, високопоставен представител на МААЕ. "Продължаваме да наблюдаваме изтичане на радиация от обекта и въпросът е откъде точно идва тя", заяви той на пресконференция във Виена.
САЩ спират вноса на мляко и пресни продукти от 4 японски префектури, близо до "Фукушима"-1. Франция също прие едностранно решение за радиационен контрол над внасяните морски продукти.
Франция поиска от Европейската комисия да наложи систематичен контрол над вноса на пресни хранителни продукти от Япония на границите на Европейския съюз. От своя страна, японското правителство призова страните-вносителки на нейни продукти да действат разумно, когато обмислят ограничения.
Междувременно над Трети реактор се издига стълб от черен дим. Преди това бе съобщено, че е възстановено захранването в контролния център на Трети реактор, което улеснява възстановяване на работата на охладителните системи. Персоналът временно е евакуиран от командната зала на реактора. Източникът на дима засега не е изяснен, съобщават от компанията оператор на централата "Токио електрик пауър".
Нови силни трусове са били усетени край проблемната атомна централа Фукушима в ранните часове на сряда. Няма опасения за цунами след двата труса, чийто магнитуд е бил 6 и 5,8 по Рихтер.
Въздушните течения носят радиоактивни частици от Япония над Централна Европа
Германското министерство на екологията съобщи, че днес се очаква, над Централна Европа, въздушните течения да пренесат радиоактивни частици от Япония, предаде Татаня Минчева, кореспондент на БНР в Бон.
Федералната служба за радиационна защита е регистрирала повишаване на радиоактивността в Калифорния и Исландия, което днес ще достигне Централна Европа. От службата обаче успокояват, че радиационното количество ще е минимално поради голямата отдалеченост с Япония.
В Германия обаче вече нараства паника и все повече хора купуват гайгерови броячи и йод. Японските суши барове са почти празни, хората отказват да консумират японска храна, вече не се купува японски ориз, чай, соев сос, въпреки че те едва ли са заразени с радиоактивност, защото, докато достигнат японските хранителни продукти до Германия, а те се превозват главно с кораби, са необходими поне 4 седмици.
Хората се презастраховат и вече бойкотират дори сьомгата след съобщенията, че в сьомгата край японските води е регистрирано наличието на цезий и след като стана ясно, че морските води, с които се обливат реакторите във Фукушима, се изливат обратно вече с радиоактивна зараза в океана. Тук бе съобщено също, че на пристанището в Хамбург корабите с хранителен внос от Япония вече са поставени под карантина.
Най-скъпото бедствие в историята
Японското правителство обяви, че по приблизителни оценки преките щети от земетресението и последвалите вълни цунами, убили над 22 000 души, възлизат на 16-25 трилиона йени ($185-$308 милиарда). Изчисленията засягат повреждането на пътища, къщи, предприятия и друга инфраструктура.
Това превръща бедствието в най-скъпото в историята, като е три пъти по-скъпо от загубите от $100 млрд. от труса в Кобе през 1995г.
Към тези над 300 милиарда долара трябва да се добавят неизвестни засега загуби от нарушена икономическа дейност, спиране и режим на тока, които ще продължат с месеци и последиците от аварията с АЕЦ край Фукушима - най-тежкият ядрен инцидент от 25 години насам.
По приблизителни изчисления горната граница на щетите се равнява на около 6% от БВП на третата по големина икономика в света, равняващ се на около 5 трилиона долара.