САЩ излизат в неплатен отпуск заради бюджета

Американското правителство спря работа, след като републиканското мнозинство в Камарата на представителите отказа да приеме бюджета за новата фискална година, която започва днес. Политиците останаха непримирими въпреки призивите на президента Барак Обама за консенсус.

Министерството на правосъдното и това на вътрешната сигурност, както и Федералният резерв вероятно ще продължат работа без никакви промени. Има ресурс за заплатите на военните и за продължаване на функционирането на външното министерство за известно време.

За сметка на това, само 1113 служители на Министерството на енергетика ще останат по местата си, за да наблюдават ядрения арсенал - останалите 12 700 ще останат по домовете си. Около половината, работещи в агенциите към здравното и социалното министерства също няма да са на работа от днес. Музеи, зоологически градини и национални паркове ще останат затворени. Нови визи и лични документи няма да се издават.

Над 700 000 държавни служители ще трябва да излязат в неплатен отпуск, като не е сигурно, че ще получат заплатите си, когато се върнат. САЩ за последно са били в подобна ситуация за рекордните 21 дни преди 17 години. Тогава Бил Клинтън успя да убеди републиканците да приемат бюджетни параметри, близки до първоначално предложените.

Здравната реформа или бюджета

Републиканците поискаха висока цена, за да пуснат бюджета - здравната реформа на президента Обама да бъде отложена. Те прокараха в Камарата на представителите текстове, с които приетото през 2010 г. задължително осигуряване на гражданите се въвежда не от тази, а от следващата фискална година. Сенатът, където доминират демократите, отхвърли предложението на долната камара на парламента и така влизането в новата фискална година без бюджет стана неизбежно.

Президентът Барак Обама разкритикува републиканците в телевизионно обръщение, като посочи, че спирането на държавните агенции ще бъде „осезаем икономически удар по хората" и може да провали възстановяването на икономиката на страната. „Идеята да изложиш трудно извоюваното развитие на американците на риск е връх на безотговорността и не трябва да се случва", заяви държавният глава малко преди крайния срок.

Демократите подкрепиха президента си, като лидерът им Хари Рейт нарече републиканците „училищни побойници", които тормозят държавата.

Опозицията не им остана длъжна. „Американците не искат държавата да спира работа, аз също не искам", заяви говорителят на Камарата на представителите Джон Бейнър, но допълни, че и здравната реформа би имала разрушителни последици и „нещо трябва да се направи".

Сегашната ситуация е само прелюдия към следващия драматичен финансов сблъсък между републиканци и демократи - за тавана на дълга. По тази тема те трябва да се разберат до 17 октомври.

#3 KingoftheROAD 01.10.2013 в 11:00:05

Бойчев, беги в КНДР. що щеш тука? И тебе ке те съсипат десните талибани

#4 Оня Дето Го Трият 01.10.2013 в 11:12:43

Луд с картечница е безобиден пред Бойчев с клавиатура. Как ги ражда толкова глупости не знам, аз просто не знам Сигурно е плод на доброто образование - Бургаския свободен

#6 pepe 01.10.2013 в 19:02:05

Бойчо, и /крайно/ левите са също толкова опасни, колкото крайно десните. Политическия фундаментализъм - бил той ляв, десен, болшевишки или фашистки, е точно толкова лош, колкото и религиозния такъв. Всъщност те са доста подобни - и двете представляват някакъв вид "вяра", която отказва да приеме и да се съобразява както с обективните факти, така и с вярата на другите. И неслучайно често политическите фундаменталисти са и религиозни такива - както в САЩ, където крайно десните консерватори са най-често от средите на християнските религиозни фундаменталисти /болшевиките разбира се си имат Маркс и Ленин, евентуално Мао или някой Ким и затова нямат нужда от друг Бог /.

Новините

Най-четените