Американският "вътрешен враг" обеща нови разкрития

Едуард Сноудън, източникът на информация към медиите за правителствената програма в САЩ PRISM за масово онлайн проследяване на гражданите, обеща нови разкрития.

"Не съм нито предател, нито герой. Американец съм", заяви той в интервю за хонконгския в. "Саут Чайна морнинг пост". А Европейската комисия поиска обяснения от САЩ за следенето.

29-годишният бивш служител на ЦРУ се укрива на държани в тайна места в Хонконг, откакто избяга от Хавай и разкри как американското разузнаване следи телефонните разговори и интернет комуникациите.

В интервю за "Саут Чайна морнинг пост" той обещава да разкрие допълнителни подробности за обекти на следене от САЩ, плановете си в близко бъдеще, стъпките, които според него са предприели американските власти, след като той е направил разкритията си в Хонконг, както и страховете за семейството си.

"Хората, които смятат, че съм допуснал грешка при избора си на Хонконг, тълкуват погрешно намеренията ми. Не съм дошъл тук, за да се крия от правосъдието, а за да разкрия престъпления", казва Сноудън за вестника.

Той се зарече да се бори срещу всякакъв опит за екстрадиция в САЩ и смята да поиска от съда и народа на Хонконг да решат съдбата му.

Смята се, че САЩ са започнали наказателно разследване, но все още не е подадена молба за екстрадиране.

Хонконг има споразумение за екстрадиция със САЩ, макар че според анализатори всякакви опити да бъде върнат Сноудън в САЩ може да отнемат месеци и да бъдат блокирани от Пекин, отбелязва вестникът.

Междувременно Европейската комисия поискала от САЩ "обяснения и разяснения" за програмите й за следене на комуникациите, които може да се окажат в противоречие с правата на европейските граждани.

"Моля да разясните и да ми предоставите обяснения за програмата "PRISM" и други американски програми, включващи събирането и проучването на данни, както и за законите, които разрешават използването на такива програми", пише европейският комисар по правосъдието и основните права Вивиан Рединг.

Тя настоява за бързи и конкретни отговори дали тези програми са насочени единствено към американски граждани или основно към европейски и чужди граждани, какъв е обхватът им, дали се ограничават до конкретни и индивидуални случаи, и по какви критерии се избират.

Американският съюз за защита на гражданските свободи подаде в нюйоркски съд иск срещу администрацията на президента на САЩ Барак Обама заради разкритията. Правозащитната организация настоява тази практика да бъде призната за противоконституционна, да бъде прекратена и да бъде унищожена цялата получена информация.

Днес Google поиска разрешение от министерството на правосъдието на САЩ да публикува общия брой заявки на правителството за достъп до информация, свързана с националната сигурност.

Новините

Най-четените