Една седмица след наводнението във Варна, което отне живота на 13 души, и предизвика бедствено положение, Дирекцията за национален строителен контрол установи, че е налице незаконно строителство в деретата на кв. "Аспарухово".
След разпореждане от ресорния министър Иван Данов (МИП), екипите на районната ДНСК започнаха проверка на територията, засегната от приливната вълна.
Установено е, че 10 имота между ул. "Горна студена" и ул. "Гривица" (завършек на т.нар. западно дере) са почти напълно застроени с едноетажни полумасивни постройки, като първата по посоката на ударната вълна е напълно съборена. За нито една от тях няма издадено разрешение за строеж, нито одобрен проект. Премахването на обектите е в компетенциите на общинската администрация.
Проверяващите са констатирали още, че около 40 поземлени имота по границата на източното дере са застроени с едноетажни и двуетажни жилищни сгради с пристройки, за които също няма документи.
В същата зона ДНСК установила премостване на дерето с канализационни тръби, бетонови блокове и пътна настилка. Към настоящия момент от строителния надзор не са установили дали преграждането на дерето е законосъобразно.
По данни, предоставени от районна администрация, част имотите в този район са общинска собственост и се ползват от физически лица, обезщетени през 70-те години при строителството на язовир "Цонево".
Проверката потвърждава документално, че една от причините за бедствените последици от пороите е затлачването с незаконни къщи и пристройки на територията на двете дерета в района.
Община Варна вече започна събарянето на опасни постройки в квартала. Бяха издадени заповеди за евакуация на 80 адреса, на които са регистрирани 773 жители.