Горите остават без шеф заради дюните

Директорът на Изпълнителната агенция по горите (ИАГ) Бисер Дачев и директорът на РИОСВ - Бургас Бойчо Георгиев ще бъдат уволнени заради казуса с терена в Несебър. Това стана ясно след среща на премиера Бойко Борисов и министрите Мирослав Найденов, Лиляна Павлова и Нона Караджова с представители на екоорганизации.

На нея стана ясно, че ще бъдат внесени законодателни промени, с които ще се забрани строителството върху дюни, независимо дали са частни или държавни. Промени ще има и в Закона за горите.  

Изпълнителният директор на Изпълнителната агенция по горите Бисер Дачев ще бъде освободен, тъй като Агенцията по горите не е реагирала на редица сигнали при нарушения със защитени територии.

Ще бъде освободен директорът на РИОСВ - Бургас Бойчо Георгиев, след като премине законовата процедура по установяване на вината му, съобщи пък министърът на околната среда и водите Нона Караджова.

"Едновременно с търсенето на отговорност, аз съм сезирал Бойко Найденов (изпълняващ длъжността главен прокурор - бел.р.). Този, който е подписал, че това не са дюни, а обикновена земя, той е първият виновен", заяви министър-председателят по-рано днес по Нова телевизия.

Той подчерта, че е спрял сделката в момента, в който е разбрал за нея. "Когато е прочел Несебър е бил длъжен да провери за какво става въпрос и най-малкото да ме уведоми", категоричен беше Борисов.

Премиерът предложи създаването на анкетна комисия, която да разгледа всички подобни сделки, направени в периода от 2003 г. досега. Той поръча в състава й да има само "един представител на ГЕРБ, всички други да бъдат от другите партии, които са в парламента, да си ги изберат те от БСП, ДПС, които искат Синята коалиция, но, единственото ми условие е да бъдат отворени за медиите, и да работи под наблюдението на медиите и неправителствените организации".

"Тогава ще видите, че стотици хиляди подобни сделки са проведени в предишното управление", заяви Борисов. По думите му особено фрапантно е решението на Министерски съвет от 8 декември 2008 г., когато от горския фонд в Старо Оряхово са изключени 1339 декара при цена от 9.49 лв./дка, както и 1364 декара по 9.44 лв./дка.

"Всички сделки искам да се разгледат. Особено тези, които са на брат му на Станишев. Имаха наглостта да говорят, че някакъв, който се познава с Цветанов да го наричат Цецо Кумецо", коментира Борисов. Той определи сделките на арх. Георги Станишев като "Новите Батко и Братко".

По същото време по bTV министърът на земеделието и горите Мирослав Найденов също атакува бившия премиер със същите данни - как брат му се бил сдобил с голям терен. Предизвикан от опонента си - евродепутатката Илияна Йотова, Найденов всъщност уточни, че става въпрос за дружество, в което участвал арх. Станишев. Всъщност не е така (виж вдясно).

Важно е да се даде отговор защо през 2012 г. продължава да действа законодателството за сделки със земи от Държавния горски фонд, според което заварените 3500 преписки трябва да бъдат завършени по стария режим, коментира пред bTV Илияна Йотова.

"Най-важният въпрос обаче е за цената - не може да се продава земя по 20 лв. на квадрат по Черноморието, колкото струват плочките. За 24 часа се препродава за 140 лв., а застроените площи вече се продават по 650 евро. Има ли конфликт на интереси и кои са фирмите, изкупували тези земи", попита Йотова.

"Имаме информация, че по този начин в тези разлики част от парите се връщат, за да се купят изборите, дори в случая с Несебър", заяви Йотова, но отказа да посочи имена, като каза, че прокуратурата трябва да си свърши работата.

Съгласно новия закон за горите собствеността от Държавния фонд се прехвърля с търг.

Кумецо изскочи и в сделката с Несебър

При разплитането на сделката в Несебър стана ясно, че съдружник във фирмата, купила дюните е Тодор Бояджиев. Името му нашумя, когато се разбра, че преди две години е прехвърлил на занижени цени два от шестте апартамента на силовия министър Цветан Цветанов. "Бивол" припомни, че самият Цветанов е признал, че Бояджиев му е дългогодишен приятел и кумец.

Ако не бях предприела действия, през август-септември 2009 г. щеше да е застроено цялото Черноморие, каза министърът на околната среда и водите Нона Караджова, цитирана от "Фокус". 
"Камчийски пясъци - това е територия не от 500 кв. м, а на 10 км дължина и 2 км дълбочина - щяха да са застроени, посочи Караджова.

Благодарение на моята изключителна воля - веднага да се заема с този случай - там, където са критичните места има заповеди, забрана, общите устройствени планове са върнати и екологичните оценки и не са одобрени и няма скоро да бъдат одобрени, докато не се отразят абсолютно всички изисквания, включително и за дюните", категорична е Караджова.

Върнати са общите устройствени планове и на Поморие, Созопол, Царево и се водят съдебни дела, допълни министърът. Тя посочи, че през 2007 г. не е направено нищо за картирането на защитените зони, започнало едва след средата на 2009 г. - т.е. с идването на ГЕРБ на власт.

#2 Adeon 07.01.2013 в 16:00:33

По-скоро заглавието трябва да е: "Не останаха дюни, заради шефа."

Новините

Най-четените