Хора "от акцизния сектор" са дали 4 млн. лева подкуп на висш държавен служител, заяви бившият зам.-шеф на Агенция "Митници" Антоний Странджев пред bTV. Преди поста си в митниците, той беше дясна ръка на шефа на антимафиотите Ваньо Танов.
Служителят е от ГЕРБ и премиерът Бойко Борисов и вътрешният министър Цветан Цветанов би трябвало да знаят името му, каза Странджев.
Той отказа да назове име или поне инициали, дали е депутат или министър, а само допълни: "Човекът е в България и нещата (за които му е платено) започват да се изпълняват".
Странджев потвърди публикация на новия брой на в."168 часа", в която се твърди, че е имало среща, на която било решено да бъдат арестувани самият той и шефът му Ваньо Танов. "Целта беше да бъдем отстранени ние двамата с Ваньо Танов, защото се засегнаха доста интереси с приемането на Наредба №3."
Наредбата е за специфичните измервателни уреди на акцизните стоки и изисква от складодържателите на акцизни стоки да имат специфични измервателни уреди, чрез които митническите органи да осъществяват по-строг контрол. Тя предизвика бурна реакция от алкохолния бранш и Българската петролна и газова асоциация, които я обжалваха в съда, но загубиха делото..
Той защити и шефа на ДАНС Цветлин Йовчев като "абсолютен професионалист, който не разбирам защо трябваше да подаде оставка".
Запитан знае ли дали оставката е подадена доброволно или Йовчев е бил принуден, Странджев отказа коментар, но каза, че шефът на ДАНС е човек, който отказва да изпълнява съмнителни нареждания на началниците си. По закон председателят на ДАНС е пряко подчинен на министър-председателя, по чието предложение се назначава.
По повод обвиненията на премиера Бойко Борисов, че хора на Странджев са имали достъп до СРС, Странджев нарече "глупава идея това, че можем да контролираме тези, които извършват оперативни действия срещу нас".
"През последните дни започнаха да приказват по медиите Валентин Петров, Цветан Цветанов, Бойко Борисов - тези корифеи на оперативната мисъл - кой изнасял данни, флашки и т.н. и виждате какво стана в страната".
Жалко и смешно е сигурността на една държава да зависят от един разговор, допълни Странджев.
БОРКОР може да разгледа сигнала с подкупа само като технология
Новото звено за борба с корупцията по високите етажи на властта БОРКОР може да разгледа случая за поподкупа от 4 млн. лв. за висш държавник, за който твърди Антоний Странджев, само като технология. Това каза пред bTV Елеонора Николова, номинирана за зам.-председател на БОРКОР. Николова е юрист - бивш прокурор, съдия, кмет на Русе, депутат от СДС и независим депутат.
Ние ще имаме само аналитични функции и ще можем да разгледаме случая само като технология, но няма да имаме никакви оперативни функции, посочи тя.
За номинирането на бившия шеф на ДАНС Петко Сертов за замeстник-шеф на БОРКОР тя каза, че неговите професионални качества са преценявани от премиера Бойко Борисов и не коментира обвинения в миналото срещу Сертов, че се е поставил в ролята на "вторият човек в ДАНС" след съветника си Алексей Петров.
Пред БНТ Николова увери, че новото звено няма да отнеме функции на ДАНС и припомни, че то е било замислено още през 2009 г., много преди сегашните скандали и оставката на Цветлин Йовчев
Според нея номинирането на Сертов, "който е от левите среди" и самата нея показва идеята на Министерския съвет "да няма политически чадър над никого".
Николова увери, че БОРКОР ще заработи още в началото на следващия месец.
Запитана за близките си връзки в миналото с лидера на РЗС Яне Янев, който е в опозиция на сегашната власт, тя отговори, че те са били единствено в рамките на предизборните контакти между Единната народна партия на Мария Капон, чийто зам.-председател беше Николова, ВМРО, земеделците на Стефан Личев и ССД на Стефан Софиянски. След като г-н Янев стана първият председател на комисията за борба с корупцията в Народното събрание той просто се обърна за помощ, обясни Николова ролята си на съветник в комисията.
Парите дал човек от алкохолния бизнес
Бившият вътрешен министър и настоящ соцдепутат Румен Петков заяви, че парите са от човек, който е в бизнеса. Попитан от журналисти за петролен или алкохолен бизнес е ставало дума, Петров отговори: "Не е петролен".
Пред журналисти бившият МВР-шеф посочи, че каквото е имал да каже като информация по този въпрос, го е направил в разговора си със Странджев (проведен миналата пролет - бел.р.), а какво са предприели длъжностните лица след това той не знаел и не се интересувал, защото не е разследващ орган.
Румен Петков обаче каза, че е изненадан защо за разговора и съдържанието му не е информирана прокуратурата. "Да говорим след една година какъв е смисълът", коментира Румен Петков.
По-рано днес пред bTV в отговор на въпрос защо сам не е съобщил в прокуратурата, Петков заяви, че не е имало защо лично да я информира след като информацията за подкупа била "слух, вървял из цялото Народно събрание." Това не му попречи да определи като "потресаващо", че тази информация не е била предадена на прокуратурата по надлежния ред и не са предприети мерки след като разговорът им със Странджев е бил записан на СРС.
Шефът на депутатите на ГЕРБ нито знае, нито е чувал
Не познавам представител на ГЕРБ, който да е взел подкуп от 4 млн. лева, за да попречи на работата в митниците. Това заяви председателят на парламентарната група на ГЕРБ Красимир Велчев в кулоарите на парламента.
Надявах се от журналистите да разбера кой е служителят, който е трябвало да получи подкупа, допълни Велчев и коментира, че "ние живеем в държавата на слуховете".
"Аз лично не познавам такъв човек, аз не съм взел никакви 4 милиона лева и го заявявам открито. Има специализирани органи, има институции, които се занимават с такива случаи. Тук нито е следствен отдел, нито е прокуратура, това е Народното събрание", каза още той. Шефът на парламентарната група на ГЕРБ призова журналистите да не прехвърлят въпросите си към народните представители, защото никой от тях няма да може да отговори. "И всичките 117 депутати да питате, надали някой ще може да ви отговори на този въпрос", каза той, цитиран от агенция "Фокус".