Нараства международното недоволство, свързано с провеждането на разследването около сваления малаизийски Боинг 777.
Припомняме, че властите на самопровъзгласилата се Донецката народна република решиха да позволят достъп до останките на "Боинг"-а чак 48 часа след инцидента. Освен това се появи информация за унищожаване на улики от страна на проруските сепаратисти. От Киев алармираха, че са били отнесени 38 тела на загинали в морга на контролирания от сепаратистите град Донецк, както и че сепаратистите се опитват да транспортират останките от самолета в Русия.
Американските власти потшърдиха, че разполагат с данни за преместване на отломки от падналия Боинг 777 и тела на загинали пасажери, случаи на мародерство и унищожаване на потенциални улики, предава Нова телевизия.
Холандският премиер Марк Рюте е провел остър разговор с президента на Русия Владимир Путин. Той го е предупредил, че ще го държи отговорен, ако местните сепаратисти не оставят международните специалисти да си свършат работата по идентифицирането и прибирането на телата на загиналите граждани.
РИА Новости също потвърждава за проведения разговор, като добавя, че и двамата лидери са за провеждането на международно разследване, ръководено от Международната организация за гражданска авиация (ИКАО).
Междувременно премиерите на Великобритания и Холандия Дейвид Камерън и Марк Рюте поискаха ЕС да преразгледа отношенията си с Русия. Причината е, че страната не оказва нужното влияние върху проруските сепаратисти, предава Интерфакс.
Във връзка с доказателствата, че отцепниците са отговорни за случилото се с малайзийския самолет, Лондон и Амстердам смятат, че ЕС трябва да ожесточи позицията си спрямо Москва.
Припомняме, че сред загиналите имаше 198 холандци и 9 британци.
Австралийският премиер Тони Абът определи като напълно хаотична обстановката на мястото, на което се разби самолета. От близо 300 души на борда, 28 бяха австралийски граждани, припомня Франс прес.
Премиерът на Австралия коментира пред австралийската телевизия Ей Би Си, че трудностите идват от това, че на мястото всичко е хаотично. "Нещата, които обикновено се правят на място на самолетна катастрофа, тук не се правят", посочи той.
Няколко опита да наблюдатели да стигнат до мястото, на което падна самолетът, се провалиха, припомни Абът.
"Напълно неотложно е Австралия да направи всичко възможно, за да прибере телата, да се увери, че мястото е запазено непокътнато, че се води истинско разследване там и че справедливостта ще бъде раздадена", посочи премиерът.
Той се присъедини към страните, които вече поискаха сътрудничество от страна на Русия, а именно САЩ, Холандия и Малайзия.
"Руснаците, както видяхме в последните 48 часа, опитват да си измият ръцете от всичко това. Но е невъзможно да си измият ръцете заради нещо, което стана на територия, контролирана от руснаци и предизвикано очевидно от хора, подкрепян от руснаци с въоръжение, вероятно доставено от руснаци", подчерта премиерът на Австралия.
В разговор с руския министър на външните работи Сергей Лавров, американският държавен секретар Джон Кери е изразил безпокойство от информацията, че се отказва достъп на международните следователи до мястото на катастрофатана малайзийския самолет в Източна Украйна, предава AFP.
В изявление на американския държавен департамент с посочва:"Съединените Щати остават дълбоко загрижени от факта, че във втори ден на спорове, наблюдателите от ОССЕ и международните разследващи екипи не могат да получат достъп до мястото на катастрофа".