Болници режат и операции, и спешни пациенти

Оттам допълниха, че директорът на НЗОК е провел редица срещи с директорите на лечебни заведения, на които е обсъдена въвежданата финансова регулация. Чакащите пък ще бъдат обслужвани според "възможностите на болницата в следващ период", както обясни шефът на бургаската лечебница доц. д-р Стефан Станчев. Затруднения изпитват и болниците в Търговище, Ямбол и Кюстендил. Причината е в поредното намаление на парите, които Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) превежда на лечебните заведения.

От днес заплашват да спрат работа още 7 болници в страната - в Стара Загора, Казанлък, Раднево, Чирпан и Гълъбово. От районната лекарска колегия в Шумен съобщиха, че в областта вече е ограничен достъпът на пациентите до медицинска помощ.

Българският лекарски съюз ще реши дали да има стачка в края на месеца.

Съгласно подписан анекс за август на болницата в Шумен е определен делегиран бюджет, покриващ само 65% от досегашния обем дейност и позволяващ лечение само на спешно болни пациенти.

Същата е причината и за Бургас, където бюджетът е орязан с една трета в резултат на подписан анекс на 5 август с НЗОК. Ако някой иска да бъде лекуван, ще си плаща всичко - от консумативите до труда на лекари, сестри и санитари и престоя.

Делегираният бюджет, с който ще разполага болничното заведение в Бургас, е 858 782 лева, от които 10 800 лева за ендопротезиране на големи стави, т.е. сумата, която остава за останалите дейности по клинични пътеки, е 847 982 лева. Средната сума, която е МБАЛ-Бургас е отчитала към Здравната каса месечно, е 1.286 млн. лева, заяви д-р Станчев.

И останалите болници ще последват бургаския "пример",  прогнозира шефът на БЛС д-р Цветан Райчинов.

Националната здравна каса е разпратила на болниците в страната анекси към договорите, с които  намалява финансирането им средно с 30%. Райчинов припомни, че болниците получават с 20 на сто по-малко средства от началото на годината, а с новите анекси НЗОК им орязва още 10% от парите. Най-потърпевши от свиването на бюджетите ще се окажат хирургиите и неврохирургиите.

Преди дни осем шефове на болници от Старозагорски регион обявиха, че няма да подпишат анексите. "Новите медицински стандарти изискват определен брой медицински специалисти, обем дейност и обезпеченост с медицинска апаратура, което не може да се осъществи с лимитираните от делегирания бюджет средства. Това налага спиране на дейността на болниците", се казва в декларацията им. Те обявиха, че ако до сряда не получат ясна визия от НЗОК, ще бъдат принудени да спрат работа и работещите в здравните заведения да започнат протестни действия. 

Но има и болници, подписали анексите. По думите на шефа на БЛС - след огромен натиск и заплахи, че ако не го направят, няма да си получат стари дължими суми. В Сливен обаче шефът на най-голямата болница в областта е заявил, че не може да вземе еднолично решение за подписване на анекса, тъй като предложените пари поставят болницата в невъзможност да работи.

Делегираният бюджет за август на МБАЛ "Д-р Иван Селимински" в Сливен е намален с над 30% вместо с 12-15%, каквато беше договорката през юни, каза шефът на болницата д-р Васислав Петров.

От НЗОК обяснили, че ако м.г. касата е плащала средномесечно по 85 млн. лева, тази година заради липсата на средства в бюджета парите няма да са повече от 75 млн. лева.

На месец най-голямата болница в Сливенска област изработва по клинични пътеки и получава от касата средно по 1 млн. лева. Вместо очакваните 850-900 хил. лева за август обаче на д-р Петров бил показан договор за 644 хил. лева. Според него толкова голямо орязване на бюджетите на лечебните заведения не е имало от 2000 г.

От началото на годината Здравната каса изплаща парите на болниците нередовно и не издължава пълните суми. От 1 юни касата започна да им плаща само в рамките на делегираните бюджети, които са фиксирани. Преди това болниците получаваха пари за реално изработената от тях дейност след проверки от НЗОК.

От началото на юни с фиксираните бюджети болниците преминаха в режим, определен от шефката на НЗОК Нели Нешева с мотото "100% пациенти в 80% бюджет", коментира Mediapool. bg. Сега при допълнителното намаление на бюджетите през август някои болници ще бъдат принудени да работят и с 50% бюджет, пише електронното издание.

От НЗОК вчера обясниха, че анексите съдържат стойности за делегиран бюджет единствено за дейността за август и намалението на парите произтича от финансовата рамка на НЗОК за 2010 г.

"В реално изражение очакванията на НЗОК са, че до края на 2010 година в лечебните заведения за болнична помощ касовите постъпления ще бъдат на стойност 1 011 000 000 лева спрямо 976 000 000 лева за 2009 година", съобщиха от касата.

"Финансовата регулация чрез бюджета на лечебните заведениея предполага активното участие на болничните ръководства в изразходването на финансовия ресурс, а не само досегашното пасивно "усвояване" на средствата", заявиха още от НЗОК.

Новините

Най-четените