Европа бе залята от обща протестна вълна срещу антикризисните мерки. На улицата излязоха хиляди работници, за да заявят за пореден път, че им писна от правителствените програми за икономии на харчове и вдигане на данъци.
Програмите за затягане на коланите само ще изложат на риск домакинствата и ще доведат до още по-голям ръст на безработицата.
Това бе координиран европротест срещу кризата и действията срещу нея, който обхвана Испания, Португалия, Италия и Гърция едновременно. Зад него стои Европейската конфедерация на синдикатите, която представлява 85 организации на Стария контитент.
„Антикризните мерки са абсолютно смъртоносен край и трябва да бъдат изоставени. Социалната закрила и заплатите не могат повече да бъдат жертвани", пише в призива на евросиндиката към днешния протест.
Акции имаше още в Белгия и Франция, а също и в Германия, където състоянието на икономиката трудно предвещава подобно недоволство.
Транспортът на целия континент е объркан, стотици полети са отменени. Най-засегнати бяха транспортните връзки в Испания и Португалия.
Най-ожесточени бяха протестите в Гърция и Италия, където има арестувани. В южната ни съседка над 2000 държавни служители се включиха в протеста с основния аргумент, че за две години заплатите им са намалели с 40%.
„Всички реформи, които прокарват, ни връщат 50 - 60 години назад. Намаляват пенсиите наполовина, има един милион безработни, повече данъци. Животът ни постоянно се влошава", казва гръцки пенсионер, вдигнал се да подкрепи акцията.
В Португалия месеците на мълчаливо смирение доведоха до гняв и недоволство. Комбинацията от сериозно увеличение на данъците и нарастваща безработица бе описана така от един протестиращ: „Тази година имане повече стачки, отколкото в последните 20 години".
Днес Испания е блокирана от втора национална стачка в рамките на годината. Всеки четвърти там е без работа, а правителството планира на намали харчовете, включително за здраве и образование. В Мадрид също имаше бой между полицията и демонстрантите. Наложи се полицията да разпръсква тълпата в центъра на Мадрид, чийто най-буйни активисти бяха младежи и студенти. 62 души за задържани, а 34 ранени.
„Казах, че ще намаля данъците, но ги повишавам. Не съм променил разбирането си, но обстоятелствата се промениха и аз трябва да се адаптирам към тях", заяви премиерът Мариано Рахой.
В Италия в понеделник се проведе студентски протест, тъй като 35% от младите хора са без работа.
В Германия протестът бе по-скоро символичен, за да изрази подкрепата на немците с окаяното положение на съседите им.