Компанията "Витоша ски", която провали зимния сезон на Витоша, е била задължена да инвестира в подмяната на съоръженията на планината, чийто собственик е по силата на приватизационния договор, сключен през 2007 г. Но не го е правила.
За задължението й съобщи адвокат Свилен Овчаров от "Зелени адвокати". Той се позова на приватизационния договор, който Столичната общинска агенция за приватизация (СОАП) е сключила с фирмата и с който коалицията "За да остане природа в България" разполага.
От Столична община отказаха преди време да огласят контракта, позовавайки се на търговска тайна и пр.
Според Овчаров такива инвестиции досега не са правени, което е едно от нарушенията на приватизационния договор за три лифта на Витоша - от Симеоново до хижа "Алеко", от Драгалевци до Голи връх (лифта "Бай Кръстьо") и лифт Копитото, който не работи от над 10 години.
Фирмата е нарушила и клаузите за запазването на дейността на съоръженията, както и за поддържането на работни места, посочи Свилен Овчаров, цитиран от investor.bg.
Андрей Ковачев от "Зелените" и адв. Овчаров заявиха, че в момента трябва да работи поне влекът "Заека", който е държавна собственост и през 2008 г. е отдаден под наем от тогавашната Държавна агенция за младежта и спорта на Българската федерация по ски. Федерацията се оглавява от Цеко Минев, един от собствениците на ПИБ.
Съоръжението обаче не е пуснато, а е и в лошо състояние. Така федерацията е нарушила договора за наем, според който организацията се задължава да го стопанисва добросъвестно, да не го отдава под наем на други лица, а съвместно да го ползва с "Витоша ски" за цялостното функциониране на съоръженията на Витоша.
Натискът, който фирмата оказа на изпълнителната и законодателна власт, за да приеме промени в Закона за горите, е в основата на блокирания зимен сезон на Витоша. Написаните по спешност промени и вкарани скорострелно в парламента още чакат да бъдат приети, въпреки че по думите на министъра на земеделието и горите Мирослав Найденов трябваше да влязат за първо четене още на 18 януари.
Според промените, освен за стълбове за въздушни електропроводи, право на строеж върху поземлени имоти в горски територии, без промяна на предназначението на територията, ще се учредява и за изграждане на стълбове за лифтове и влекове. Законът предвижда да се учредява право на ползване и върху съществуващи ски писти.