Премиерът Бойко Борисов ще инициира още днес законодателни промени за финансирането на лечението на болни деца в чужбина. Министър-председателят не изключи падане на лимита от 180 хиляди лева на дете, отпускан от специализирания фонд, или закриване на фонда и регламентиране на лечението през здравната каса. Това стана ясно от участието му в сутрешния блок на bTV.
Здравният министър Стефан Константинов има "още няколко дни" да докаже дали е способен за поста си - да влезе в час, каза още Борисов. Премиерът разкритикува министъра заради поскъпването на лекарствата. Миналата седмица, отново в bTV, д-р Константинов, който е третият здравен министър в кабинета, обясни, че е бил подведен от уволнената вече зам.-министърка Гергана Павлова, която беше и шеф на надзора на касата.
Вините на здравния министър са две - че върви след събитията и че оставя някой друг да вади "горещите картофи". "Това работи, това е неговата отговорност. Не може от 2010 година досега да се вдигат цените на лекарствата и за няколко дена да съумеем с милиони да ги предоговорим", бе категоричен премиерът.
Скандалът с цените на лекарствата избухна, след като стана ясно, че НЗОК е платила 6 милиона лева повече за медикаменти през 2011 г. в сравнение с 2010 г., когато търговете бяха провеждани от здравното ведомство.
Не е ясно как за дни третият здравен министър ще успее да "влезе в час" и дали Борисов има предвид конкретен резултат по отношение намалението на цените на лекарствата.
И за Сребърния фонд, и за тройната коалиция
Премиерът заяви, че парите от Сребърния фонд, които са близо 2 млрд. лева биха стигнали да се плащат пенсии 2 месеца. Не повече от 20% може да се пипат от Сребърния фонд. Ние ги държим като неприкосновен резерв, но те са на най-ниската възможна лихва. Заем винаги можем да изтеглим, каза премиерът. Пари оттам ще се вземат, ако няма друг вариант, заяви Борисов.
„Предишното правителство целенасочено е изхарчило парите и то във време, когато световната финансова криза бушуваше. Когато държавата е летяла по нанадолнището, те вместо да я спрат, са давали още газ". Така премиерът Бойко Борисов обясни финансовото положение на държавата три години по-късно след встъпването му в длъжност.
„Какво са правили предишните управляващи? Те са залагали голям растеж и са харчели все едно вече са го получили. Като идваме ние на власт, не само ги няма тези пари, а те са ги изхарчили", заяви министър-председателят.
По думите му тройната коалиция разчитала на късата памет на хората. Затова премиерът поска да бъдат излъчени отново архивни кадри от 2009 година, когато поема щафетата от старото управление. Тогава бившият вече финансов министър Пламен Орешарски заявява, че "държавата е под вода" с 550 милиона лева.
Борисов припомни, че за "Виденова зима" се говори от миналата година, но големият проблем ще дойде през 2013-а, когато идват падежите на старите дългове. Тогава България трябва да плати 1.8 милиарда лева по облигациите, емитирани от кабинета на Царя, който замени голямата част от брейдитата с нови дългови книжа. Следващият падеж на дълга на Велчев, както вече го наричат, е през 2015 г.