"Бабаит, изтупан в Армани"* е квалификацията за главния секретар на МВР през 2005 г., направена от посланик Джон Байърли, който коментира оставката на Борисов, пише сайтът Биволъ на база разсекретени през WikiLeaks грами.
Оставката беше подадена след като новият вътрешен министър Румен Петков вкара законопроект, с който оряза правомощията на главния секретар. Грамата изпратена на 15 септември 2005 г., не е класифицирана, но е предназначена само за служебно ползване.
Посланикът коментира още, че Борисов е като цяло неефикасен срещу организираната престъпност, но близките връзки с медиите поддържат неговата популярност. Борисов не пропуска случай да се похвали с връзките си със западните служби и полиция.
Той е бил изключително кооперативен с американските служби по някои специфични случаи, но нито един от тях не засяга голяма фигура на българската организирана престъпност - уточнява Байърли.
Изпъкването на Бойко Борисов при правителството на Сакскобургготски контрастира с "почти невидимия" министър Петканов, пише посланикът, така че в известен смисъл Борисов запълва един вакуум. Неговите опоненти обаче посочват връзките му с въоръжени престъпни групи и тъмни бизнес интереси.
Оставката на Борисов е възможна прелюдия към кандидатурата му за кмет на София, прави съвсем вярна прогноза американския посланик.
Осем месеца по-късно, на 9 май 2006 г. Байърли подписва грама с най-високо ниво на секретност, подготвена от водещите съветници по сигурността в американското посолство. Тук превод на български.
В нея портретът на Борисов е детайлизиран с данни за участието му в много по-сериозна престъпна дейност от модния бабаитлък за пред медиите - трафик на амфетамини, източване на горива от "Лукойл" и пране на пари от престъпна дейност чрез банката на Цветелина Бориславова. Посочени са също тесните връзки на Борисов с "Лукойл" и Валентин Златев, както и дискретните му срещи с представители на руското посолство.
Данни за тези престъпления е предоставила и мистериозната служба SIMO, за която нищо не е известно от публични източници. Главният прокурор обаче отказа да образува проверка, тъй като според него информацията в доклада на Байърли не съдържа данни, а само слухове и твърдения.
Борисов беше защитен в парламента и от посланик Уорлик, който каза пред журналисти, че WikiLeaks се позовава на неясни и непотвърдени източници".
Това изказване на Уорлик контрастира както с предишните му оценки за скандала "Кейбългейт", така и с позицията на Джеймс Пардю в интервюто за "Труд", че няма да коментира докладите разпространени от Wikileaks, тъй като "неясните и непотвърдени източници" все още представляват класифицирана информация за американското правителство.
От своя страна "бабаитът в Армани", който се е самоопределил пред Байърли като "най-голямата придобивка на България", отхвърли написаното в доклада с аргумента, че не чете WikiLeaks, който за него се приравнява с жълтата преса.
*Armani-clad tough guy e изразът, с който е описан Бойко Борисов.