Един от десетте призна: Работех за Русия

Един от задържаните десет души по шпионския скандал в САЩ е направил самопризнание. По време на разпит той е заявил, че е работел за руската служба за външно разузнаване. По всяка вероятност, макар и да няма официално потвърждение, това е Хуан Лазаро.

Признанието е направено в писмо, изпратено от американското министерство на правосъдието до съда. Искането на властите е съдът да го остави в ареста. Според прокуратурата обвинените в шпионаж имат много помагачи в Съединените щати, които биха ги извели извън страната, ако бъдат освободени под гаранция.

В същото време руското правосъдно министерство съобщи официално, че не е получило информация от американските си колеги за задържаните.

Към тях във вторник, 29 юни, бяха предявени обвинения за осъществяване на разузнавателни операции на американска територия в полза на Русия и за пране на пари. В четвъртък, 1 юли, четирима от десетте поискаха промяна на мярката за задържане. Трима от тях - Синтия и Ричард Мърфи и Хуан Лазаро, бяха оставени в ареста, а Вики Пелайез - освободена под гаранция от 250 000 долара.

Пелайез е под домашен арест и електронно наблюдение. Освен това трябва да представи трима поръчители. Като мотив за решението да я пусне извън ареста, съдията заяви, че тя е единствената от задържаните в "шпионския скандал", която не е укрила своето истинско име и гражданство. Освен това тя е американска гражданка и не е минала обучение като агент на чужда служба.

Вики Пелайез е единственото  публично лице от десетте задържани, заподозрени в шпионаж. Тя е  известна международна журналистка, критикуваща Белия дом по въпросите на имиграционната политика, правата на затворниците, политиката с Куба и Израел. Преди да емигрира в САЩ, тя е била  известен тв репортер в родината си Перу. В Ню Йорк е работила в испаноезичния вестник El Diario La Prensa.

Съпрузите Мърфи фигурират в официалните документи на ФБР в кавички, тъй като американските спеслужби смятат, че това са измислени имена. В дома им са били открити тайници с различни суми в тях. Прокуратурата заяви, че децата им не са били наясно с шпионската дейност на родителите си. Мърфи имат две дъщери на 11 и 13 години.

Прокуратурата поиска четирима от задържаните да останат в ареста, тъй като са опитни агенти на руските спецслужби и могат да изчезнат, ако бъдат освободени под гаранция. Като аргумент обвинението посочи, че 11-ият от шпионската мрежа - Кристофър Мецос, задържан в Кипър и пуснат, тутакси е изчезнал.

Представител на прокуратурата заяви, че съпругът на Вики - Хуан Лазаро, вече е започнал да прави самопризнания, включително, че детството му е минало в Съветския съюз, а домът в Янкърс (градче, граничещо с  Ню Йорк) не е купен с пари от семейния бюджет.

Новините

Най-четените