Няколко големи американски компании очакват да сключат договори за добив на шистов газ в Украйна и за други инвестиции в нейната икономика, съобщи американският помощник държавен секретар Виктория Нюланд.
По думите й, американският бизнес се стреми да разшири присъствието си в страната. Нюланд потвърди, че Вашингтон подкрепя желанието на различни републики от бившия Съветски съюз да сключат споразумения за асоцииране с Европейския съюз.
Това допълнително ще изнерви Моска, след ескалацията на напрежение между двете страни заради доставките на руски природен газ и транзита на руско синьо гориво за Европа. През Украйна минава по-малко от половината количество, предназначено за Стария континент.
Откакто се поднови газовият спор с Русия обаче
Украйна е утроила доставките на синьо гориво от Европа
Шефовете на украинския "Нафтогаз" и на руския "Газпром" преговарят днес в Москва за разрешаване на спорните въпроси, довели до отказа на Украйна да купува руски газ поне до края на годината.
От 9 ноември доставките са спрени, но транзитът не е нарушен.
Основните теми на срещата между ръководителя на "Газпром" Алексей Милер и неговия украински колега Евгений Бакулин е на кого принадлежи синьото гориво, складирано в подземните хранилища през октомври, и отказът на Украйна да купува газ от Русия.
В момента в украинските подземни хранилища има, според едни източници над 18 милиарда куб. метра газ, според други - 14 млрд. кубика, който щял да бъде достатъчен до края на отоплителния сезон.
Спор предизвиква въпросът
кой е собственик на част от тези количества,
след като "Газпром" продаде големи обеми на по-ниска цена, но получател беше не държавната компания "Нафтогаз", а частният предприемач Дмитрий Фирташ, чиято фирма е другият доставчик на Украйна. Заради този спор Киев бави плащанията за август, което може да доведе до въвеждането от страна на Москва на системата за авансово плащане.
Според "Газпром" в момента Украйна им дължи близо $1.4 млрд. за синьо гориво. От компанията изразиха готовност, че са готови да разсрочат още плащанията.
На фона на продължаващия газов спор украинският енергиен министър Едуард Ставицкий за пореден път заяви, че транзитните доставки за Европа са гарантирани.
По-късно днес шефът на "Газпром" Алексей Милер съобщи, че
"Нафтогаз Украйна" е прекратила
изтеглянето на газ от подземните хранилища и е възобновила покупките на руски газ според действащите договори.
По-рано "Нафтогаз Украйна" отчете за периода януари-септември чиста загуба от $1.321 млрд. по международните стандарти за финансова отчетност.
Чистият приход на компанията от продадена продукция за деветте месеца е бил 6.165 млрд.
долара, брутната загуба - над 400 млн. долара.
За м.г. чистата загуба на "Нафтогаз Украйна" бе $1.284 млрд., докато през 2011 г.
отчете чиста печалба от $970 млн.