ГЕРБ се връща към идеята да бъде въведена абсолютна 10-годишна давност за всички длъжници, съобщи "Труд". Поправката в Закона за задълженията и договорите (ЗЗД) ще бъде внесена преди лятната ваканция на парламента - това е обяснил пред изданието инициаторът Емил Радев, пише авторът Доротея Дачкова.
В момента в ЗЗД е записано, че с изтичане на 5-годишна давност се погасяват всички вземания, за които законът не предвижда друг срок. Давността за периодичните плащания (сметки за парно, ток и т.н.) е 3 години. Давността да се прекъсва, ако кредиторът предприеме действия за събирането на дълга - например заведе дело в съда.
Според ЗЗД от прекъсването на давността започва да тече нов 5-годишен срок. Съдебната практика обаче ползва 5-годишната обща давност като абсолютна. Така може да се окаже, че подготвяната поправка всъщност обслужва не длъжниците, а кредиторите, коментира Дачкова.
Радев обаче твърди, че има случаи, когато вземанията се търсят и след повече от 15 години. Достатъчно е съдебният изпълнител да поиска една справка от КАТ например и давността започва да тече отново. А дълговете се прехвърлят и върху наследниците на починали длъжници, допълни Радев. Кредиторите и сега не могат да насочат претенциите си към наследници на починали длъжници, ако те са се отказали от наследство или пък са го приели по опис.
Депутатът даде пример с Данъчно-осигурителния процесуален кодекс (ДОПК). В него е записано, че с изтичане на 10-годишен срок се погасяват всички публични вземания независимо от спирането или прекъсването на давността. Изключение са случаите, когато задължението е отсрочено или разсрочено.
5- и 3-годишната давност ще си останат в закона, категоричен беше Радев. Според него поправката в ЗЗД е по-бързият и ефикасен вариант в момента от въвеждането на процедура за фалит на физически лица.