Възрастта за пенсия за всички категории трудещи ще се вдига плавно с 4 месеца на година от 1 януари 2012 г. - за първа, втора и трета категория. Изискваният стаж за пенсия за масовата трета категория се увеличава с по 4 месеца на година, докато достигне до 37 години за жените и до 40 години за мъжете.
Това е предложението на управляващите от ГЕРБ, което се внася на заседанието на Комисията по бюджет и финанси. Синдикатите не са съгласни и казват, че протестите ще продължат.
Отстъплението от досегашната идея е, че вместо с 1 година от 2012 г. увеличението на пенсионната възраст ще стане плавно. Няма да се пипа обаче изискваният стаж за пенсиониране на хората от първа и втора категория труд, където са полицаите, военните, миньорите и всички, които работят при тежки и специфични условия на труд.
Повишаването на възрастта за пенсиониране с по 4 месеца на година за трета категория труд ще върви, докато достигне от 60 г. за жените - до 63 г., и от 63 г. за мъжете - до 65 г. За първа и втора категория труд също се предвижда плавно покачване на възрастта за пенсиониране пак от началото на 2012 г. с по 4 месеца на година. Целта е да се достигне до 48 години за жените и 53 г. - за мъжете, при първа категория труд, и 53 г. за жените и 58 г. за мъжете при втора категория.
Надявам се синдикатите да са обяснили добре това на хората от първа и втора категория труд - на миньорите, на металурзите, на химиците и на останалите около 110 хиляди души, че е необходимо до 2015 г. да се повишава възрастта и за тях, каза социалният министър Тотю Младенов в парламента.
След 1 януари 2015 г. ще започне изплащането на пенсиите на тези хора само от професионалните фондове, каза още той. От началото на 2014 г. пада таванът за новоотпуснатите пенсии, така че хората, които ще се пенсионират тогава, ще получават такава пенсия, какъвто е техният осигурителен принос, обеща Тотю Младенов.
Според заместник-председателя на ГЕРБ Искра Фидосова разчетите са направени така, че да се изчисти в продължение на няколко години дефицитът в НОИ, който е малко над 2 млрд. лева.
По изчисления на министерствата на финансите и на труда и социалната политика, ефектът пред 2017 г. ще бъде 265 милиона лева икономии, и то само от разходната част, коментира тя. Само от тази мярка до 2020 г. ще бъдат спестени около 630 милиона лева, а от целия пакет мерки ефектът ще е общо около 6 милиарда лева. Няма да позволим на синдикатите да ни извиват ръцете, заяви Фидосова.
"Това е нашето крайно решение. Изслушахме синдикатите, те не са съгласни с това, но ние не го правим за тях, правим го, защото смятаме, че това е полезната реформа", каза и финансовият министър Симеон Дянков.