България има пропуски по отношение на регулацията на медиите, а собствеността на вестниците, например, остава непозната за нас. Критичният тон е на френския посланик у нас Филип Отие, който даде интервю БГНЕС.
Отие е вторият посланик на страна от ЕС, който критикува медийната среда у нас. Първи това направи немският първи дипломат у нас Матиас Хьопфнер, според когото медиите ни са несвободни.
„Във Франция и в страните-партньорки от ЕС, когато един журналист получава пари, за да пише статия по даден въпрос, трябва да става ясно, че тази статия е рекламна. В България това не е така", заяви Отие.
Дипломатът е убеден, че трябва да се говори за регулация на т.нар. „четвърта власт", в която да се включи и държавата.
„Има какво още да подобрите в областта на регулацията и този напредък трябва да бъде постигнат. Това може да стане както чрез повече закони, така и чрез регулация между самите медии. Нуждаете се от намеса на държавната власт във всички области. Саморегулацията не е достатъчна. Тя работи, необходима е, но не е достатъчна", смята посланикът.
„За нас е неприятен и тревожен сигнал, че в ранглистата по независимост на медиите на "Репортери без граници" България е на последно място от всички европейски страни", припомни през октомври Матиас Хьопфнер. "Само ако медиите изпълняват своята задача, тогава е възможно да се създаде едно здраво гражданско общество", убеден е той.
Също през октомври за първи път в страната ни пристигна европейският комисар по телекомуникациите Нели Крус, която бе подготвена с писмо от журналисти за проблемите на медийната свобода у нас.
"Вашият министър-председател се съгласи с мен, че няма достатъчно прозрачност, както за финансирането, така и за собствеността на медиите в България", заяви холандката, която се срещна с известни родни издатели и журналисти, а след това посъветва да намерят общ език, за да решат проблемите си.
Филип Отие е посланик в България от 2010 година. Харесва страната ни, нейната природа и история, и не крие, че България е малко позната на французите. Една от причините се крие в трудния и различен език, който се говори у нас.
"Част от моята работа е именно да популяризирам България във Франция и това е причината да полагаме големи усилия в културната област. Например през пролетта на 2014 г. ще имаме изложба за България в Лувъра и много се надявам чрез нея да успеем да създадем движение в полза на вашата страна в моята страна", коментира още френският посланик.