Bye-bye, Афганистан

От 1 юли започва изпълнението на едно от предизборните обещания на Барак Обама, дадени в предизборната му кампания през 2008-а - изтегляне на американските войски от Афганистан. Тогава той обеща това да стане през 2009 г.

Обама е вече във втора президентска кампания за изборите, които ще са идната есен.

Той обяви вчера, че целият допълнителен контингент от 33 000 американски военнослужещи ще бъде изтеглен от Афганистан до следващото лято в резултат на "прогреса във войната с талибаните". Те бяха изпратени през 2010-а, когато смененият през юни м.г. главнокомандващ ген. Стенли Маккристъл поиска незабавно увеличение на войските в Афганистан. 

Силите на САЩ и на подкрепящи ги страни от НАТО нахлуха в страната през 2001 г. Американският президент обяви, че изтеглянето на американските войници ще започне това лято още преди няколко месеца.

Тогава последният президент на СССР Михаил Горбачов приветства намерението му. Като лидер на СССР Горбачов изведе руските войски от Афганистан преди повече от две десетилетия след близо 10-годишна война - от 1979-а до 1989 г. Според Горбачов "победата е невъзможна в Афганистан. Обама е прав да отзове войските, без значение колко трудно ще е това".

В телевизионно обръщение от Белия дом вчера Обама заяви, че "до края на тази година има възможност за изтеглянето на 10 000 военнослужещи, а до следващото лято у дома ще бъдат върнати общо 33 000 войници".

Обама взе решението за изпращане на допълнителния контингент от 33 000 военнослужещи през декември 2009 г. в опит да обърне развитието на войната с талибаните.

Частичното изтегляне на американските войски от Афганистан е "естествен резултат" от прогреса, постигнат срещу екстремистите, заяви генералният секретар на НАТО Андерс Фог Расмусен.

"Разговарях с президента Барак Обама и аз приветствам неговото решение да започне изтеглянето на американските сили от Афганистан от 1 юли", подчерта Расмусен.

"Решението на президента е естествен резултат от прогреса, който постигнахме. То бе взето след тесни консултации със съюзниците в НАТО и с нашите партньори", уточни Расмусен. Виждаме, че талибаните са поставени под натиск. Афганистанските сили за сигурност стават все по-силни с всеки изминал ден. Прехвърлянето на отговорността за сигурността в страната е в ход и ще бъде завършено през 2014 г., поясни генералният секретар на НАТО.

Според Обама до изтеглянето се стигнало, защото Ал Кайда е поставена под най-големия натиск откогато и да било след атентатите от 9/11.

"Разбира се, остават сериозни предизвикателства. Това е началото, а не края на усилията ни за прекратяване на войната. Ние трябва да работим здраво, за да запазим постигнатото. Знаем, че без политическо решение мирът не може да дойде на тази земя, познала толкова много война. Така че Америка ще се присъедини към инициативи за помирение на афганистанския народ, които да включват и талибаните", посочи американският президент.

Наскоро бившият военен министър на САЩ Робърт Гейтс потвърди, че САЩ преговарят с талибаните...

Барак Обама подчерта още, че САЩ ще настояват Пакистан да изпълни обещанията да предприеме мерки срещу убежищата на ислямистите на своя територия.

Българските военнослужещи ще останат в Афганистан до края на годината, заяви в интервю за "Хоризонт" по-рано този месец министърът на отбраната Аню Ангелов.

"Нашите контингенти изпълняват специфична задача, не участват в преки бойни действия. Тоест тях не ги касае предаването на зоната за отговорност засега на афганистанските сили от силите на ИСАФ. Следователно за нашите контингенти се запазва тяхното участие до края на тази година", заяви министърът.

Във връзка с решението на МС от м.г. България е изпратила в края на май 7 инструктори към тренировъчната мисия на НАТО. Предстои още трима по отделни специфични задачи да бъдат подготвени и изпратени до края на годината, обясни Ангелов.

Нашите военни са външна или вътрешна охрана на двете най-важни летища в страната - в Кабул и в Кандахар. Следователно тяхното изтегляне ще стане възможно на един по-късен етап, заяви още Ангелов.

Новините

Най-четените