В опит да получи поредния спасителен транш от 2.8 млрд. евро, Гърция преговаря от седмица с тройката кредитори - Европейската комисия, Европейската централна банка, Международния валутен фонд.
Тройката кредитори инспектира в Атина изпълнението на гръцкия бюджет, а заключителните ѝ оценки ще са определящи за отпускането на парите.
Високите данъци в Гърция са основна пречка пред инвеститорите. Атина се опитва да активизира мащабна програма за ивнестиции, но при тази данъчна политика успехите са минимални. Икономистите изразяват надежда за споразумение да се въведе единен данък 15% за фирмите.
Финансовият министър Янис Стурнарас успокои гърците, че няма да се прилагат нови икономически мерки. Основният проблем остава събираемостта на данъците и високата безработица, която достигна 30%.
Дори лидерите на партиите от управляващата коалиция се обединиха около тезата, че гръцкият народ няма да издържи повече натиск. Медии дори коментират, че съществува опасност гражданските организации в Гърция "да последват българския пример".
Според изданието "Елефтеротипия" планираната днес среща на премиера Андонис Самарас с кредиторите ще бъде решаваща за изхода на преговорите. Според вестник "Та неа" различията между тройката и кабинета в Атина се свеждат да три основни въпроса, свързани с данъците и осигурителните фондове.
Събирането на приходите в бюджета изостава. Актуализирани официални данни сочат, че гръцката икономика се е свила още в края на 2012 г. и се очаква да се свие с 25%, преди страната да възобнови растежа, както се очаква през втората половина на 2013-а.
Гърция зависи от спасителни заеми за оцеляването си, вече шеста година е в рецесия, която се изостри от строгите мерки на икономии, поискани от кредиторите за намаляване на бюджетния дефицит.
В публикация, озаглавена "Епосът за корупцията продължава", в. "Етнос" пише, че разкритията за корупция в държавата придобиват размерите на цунами и че съдебните власти са се заели да изяснят скандални случаи на корупционни практики с лекарства и в националното радио и телевизия ЕРТ. Констатирано е също безконтролно раздаване на пенсии и липсата на каквито и да било контролни органи.