До седмица протестиращите у нас ще предложат нов политически модел, обявиха днес на пресконференция шестима, представили се като организатори на протеста: Ангел Славчев, Георги Арсов, Дончо Дуйчев, Янко Петров, Йоана Иванова и Янко Андреев.
Те поискаха медиите да ги наричат просто "граждани", нарекоха оставката на кабинета "арогантна постъпка" и обявиха, че няма да правят партия.
"Главите" на протеста обявиха, че правителството си отива, но проблемите остават, а тази неделя цяла България ще е на улицата, за да покаже, че иска достоен живот и контрол върху управляващите.
Исканията ни, които остават, са свързани със смяната на политическата система, твърдят хората от улиците. Според тях партийния модел на управление се провали според тях с гръм и трясък. Българите са намалели с 1.4 милиона за 10 години, последни сме в Европа по доходи и жизнен стандарт, на последно място сме и по медийна свобода, добавиха те.
Всеки народен представител да носи наказателна отговорност за работата си и 50% гражданско участие във всички регулаторни органи на държавата, поискаха още протестиращите.
Монополите бъркат реално в джобовете на всеки българин и това не може да продължава така. Правителството на Борисов остави проблемите на масата и сега нещата са крайно усложнени.
Нашите искания сега могат да бъдат изпълнени само ако се проведат избори за Велико Народно събрание и се приеме нова Конституция, в която да се гарантират правата на всички българи, казаха още протестиращите.
Нашите искания бяха за едноседмично решение на проблема с монополите. Сега някакви партийни сили се стремят да яхнат народа. Ние дни наред повтаряме, че не искаме партии. Никой не може да ни яхне, продължаваме действията си, пък бе категоричен водачът на протестите във Варна Иван Петров. Случва се нещо по-различно от нашите искания, затова инициативните комитети ще се съберем много спешно и ще излезем с декларация, каза Петров.
Той посочи, че има виновници за сегашното положение много отпреди настоящия момент. Ще излезем пред народа и ще докажем, че не сме лумпени, заяви Петров.
Христина Ядкова от протестите в Благоевград пък набеди Борисов и кабинета, че бягат от отговорност и парламентът също абдикирали от отговорност. Всички партии вече стягат редици, готвят се за избори, но те трябва да се върнат в парламента и да работят в интерес на гражданите, и по законов път да анулират договорите. Процесите ще продължат, исканията ни ще са насочени към парламента, каза Ядкова. Тя също е категорична, че няма да бъдат допуснати политически сили в протестите.
Татяна Дончева: Това е най-некомпетентното правителство на целия преход
Оставката на Борисов е ход, подсказан след снощните стълкновения с протестиращите, заяви пред БНР Татяна Дончева, лидер на "Движение 21" и бивш депутат от левицата. "Някаква близка до Борисов група се сети, че е по-добре той да се изтегли бързо от властта, за да може да съхранят някакъв ресурс за евентуално ново прегрупиране на силите", каза Дончева.
"Това е най-некомпетентното правителство в целия преход", добави тя. Дончева коментира още, че известните като "кръг Монтерей" и "кръг Банкя" са сред кукловодите на ГЕРБ и на президента, докарали ги до властта. Именно тези кръгове могат да изиграят лоша услуга на подалата оставка власт, защото има прекалено много хора, които имат нужда от максимално бавене, за да могат да финализират различни бизнес начинания, заяви Дончева.
Политологът Огнян Минчев предупреди българските избиратели, че, за разлика от 1997-а, сега няма алтернатива на управлението. Оттук нататък, за да се решат проблемите, довели до демонстрациите, ще се наложи да бъдат положени много усилия както от институциите, така и от обществото, каза той.
Много тежка ще бъде отговорността на президента за съставяне на служебно правителство, за умиротворяване на ситуацията в страната и за провеждането на честни и почтени демократични избори. Не виждам как ще се реализират дори минималните и наистина много справедливи искания на протестиращите, как ще бъдат реализирани и от кого, като управленски решения. Страната е в състояние на практическа неуправляемост, обобщи той.
И президентът д-р Желю Желев (1990-1996 г.) заяви по TV7, че е неуместно да се правят паралели между ситуацията сега и през 1997 г. Той подчерта, че в сегашната ситуация ролята на президента е много важна, защото, ако не се стигне до създаване на правителство от сегашните парламентарни партии, ще назначи служебен кабинет.
Служебното правителство работи около три месеца, като то си е напълно пълноценно правителство и може да взима важни решения, с изключение на такива за нови заеми, добави Желев.