Евровотът ще е без референдум

Вотът за европейски депутати на 25 май ще се размине с референдума за избирателната система, както предлагаха неговите инициатори. Причината е проста - по закон насрочването на народно допитване трябва да става два месеца преди датата на провеждането му, обясни проф. Георги Близнашки пред БНТ.

Той е председател на инициативния комитет, който с помощта на ГЕРБ събра и внесе около 570 000 подписа в Народното събрание с искане да се проведе референдум за промени в избирателната система.

Към момента обаче служба ГРАО продължава да проверява автентичността на подписите. Близнашки коментира, че отначало с колегите му са призовавали процедурата да не се бави, а сега очаква допитването да бъде насрочено за септември, когато приключи сезонът на летните отпуски.

„Колкото и да се проточи проверката на ГРАО, референдум трябва да има, дори и да не е на 25 май, защото подписите са събрани", подчерта Близнашки.

Първи референдум поиска президентът Росен Плевнелиев, предлагайки три въпроса - за въвеждане на мажоритарен елемент за парламентарните избори, задължително и електронно гласуване.

Управляващите обаче отхвърлиха идеята, тъй като съзряха опит за провал на Изборния кодекс, който писаха осем месеца. Така се стигна до събирането на подписка, която бе внесена на 10 април в Народното събрание.

По-късно Мая Манолова се усъмни дали в действителност това е възможно, а социалистическият лидер Сергей Станишев заговори за контраподписка и контрареферендум за данъчната система.

Новините

Най-четените