$225 млрд. загуби от Арабската пролет - и разочарования

Икономическите загуби от т.нар. "Арабска пролет" в Близкия изток и в Северна Африка ще достигнат 225 милиарда долара, предаде Ройтерс на база прогнози от 2012 г.

Между 2011 г. и 2015 г. общо загубите за икономическото производство в Египет, Либия и Тунис се очаква да бъдат в размер до 225 млрд. долара. Това е най-малко 10 на сто от кумулативния БВП, предвиден от Международния валутен фонд (МВФ) през 2010 г. за тези пет години.

Кратка справка показва, че в прогнозите на МВФ за развитието на икономиките в Близкия изток от октомври 2011 г. се калкулират близо 55 милиарда долара, които, според анализатори, ще бъдат преките загуби за страните, засегнати от гражданските недоволства.

Експерти тогава уточниха, че само в Йемен щетите ще достигнат 5,4 на сто от БВП, в Тунис - 5,2 на сто, а в Египет, 4,2 на сто от БВП. Все пак, най-много загуби има в Сирия и Либия, където понижението е 7,7 на сто от БВП. 

През април миналата година генералният директор на либийската чуждестранна банка Мохамед бин Юсуф заяви, че страните от Арабския свят са загубили заради революцията повече от 75 милиарда долара.

Междувременно председателят на Европейския съвет Херман ван Ромпой предупреди, че високата младежка безработица в много страни, където премина Арабската пролет, е "социална бомба със закъснител", предаде EUobserver.

На дискусия в Египет Ван Ромпой отбеляза, че през следващите няколко години трябва да бъдат създадени 50 милиона работни места за младите хора в региона. "Подобна драматична ситуация е социална бомба със закъснител", смята той.

По думите му, ако жените и мъжете не получат възможността да работят и да участват в политическия процес, това ще доведе до разочарование.

На среща с туниския премиер Хамади Джебали председателят на Европейския съвет изрази безпокойството си заради растящото политическо и социално напрежение в периода до президентските и парламентарните избори през юни и предложи да изпрати наблюдателна мисия на ЕС в страната.

Тунис предприе икономически и социални реформи, някои от които бяха подкрепени със средства от ЕС. Парите имат за цел да помогнат за подобрението на положението в най-бедните региони, както и на завършилите образование младежи да намерят работа.

Новините

Най-четените