Днес излезе последният брой на най-четения британски таблоид "Нюз ъв дъ уърлд", който се закрива заради грандиозен скандал с подслушване на хиляди телефони на знаменитости, кралски особи и роднини на жертви на ужасяващи престъпления, атентати и драми. Решението за закриването на "Нюз ъв дъ уърлд" беше взето изненадващо по-рано тази седмица от Джеймс Мърдок, сина на Рупърт Мърдок, отговарящ за управлението в Европа на медийната империя.
"Благодарим ви и довиждане", пише на първата страница на таблоида. След 168 години ние накрая казваме едно тъжно, но и изпълнено с много гордост довиждане на нашите 7,5 милиона читатели, се казва в редакционна статия във вестника.
В нея се признава, че изданието е допуснало грешки. "Имаше незаконно подслушване на телефони и вестникът съжалява искрено за това. Това прегрешение ще бъде изкупено, но ние се надяваме, че историята накрая ще ни съди по работата, която сме извършили през всичките тези години", се казва още в статията.
Очаква се по-късно днес в Лондон да пристигне магнатът Рупърт Мърдок, собственик на медийната империя Нюз корпорейшън, чието британско крило Нюз интернешънъл издаваше "Нюз ъв дъ уърлд".
В разгара на скандала вестникът беше изоставен от своите рекламодатели, а плановете на Мърдок да купи британската сателитна телевизия Би Скай Би може да се провалят.
Скандалът засегна и премиера Дейвид Камерън, който беше наел за говорител Анди Коулсън, бивш главен редактор на таблоида и една от централните фигури във водещото се сега разследване за незаконно подслушване на телефоните.
Като филм
Заговори се и за пресъздаването на цялата афера на големия екран или за телевизията под формата на минисериал, пише в. "Индипендънт". Имената на няколко актриси се споменават вече за главната женска роля - тази на Ребека Брукс, изпълнителната директорка на издателската компания Нюз интернешънъл.
Заради червената коса на Брукс ограничен брой актриси са смятани за подходящи за превъплъщение в персонажа, сред които Никол Кидман и Джулиан Мур, и двете с естествено червени коси.
Според мнозина Брукс е главната виновница за скандала. Нейни колеги си спомнят, че през 1994 г. тя урежда интервю за "Нюз ъв дъ уърлд" с Джеймс Хюит, бившия британски офицер, набеден за любовник на принцеса Даяна.
Тогава тя наема хотелския апартамент, в който ще се прави интервюто и екип, който наблъсква саксиите и шкафовете там с тайни записващи устройства, спомня си нейният бивш шеф Пиърс Морган, който сега е водещ на шоу по Си Ен Ен.
Рупърт Мърдок обаче изрази подкрепа за Брукс. Той заяви, че скандалът няма да предизвика промени в мениджърския екип на компанията.
Междувременно разследването на аферата с подслушаните телефони продължава и полицията проверява сведенията, че ръководните кадри на "Нюз ъв дъ уърлд", в това число и Ребека Брукс, са изтрили милиони имейли, които са си разменили помежду си в опит да попречат на Скотланд ярд да си свърши добре работата и да открие кой е поръчал подслушването на телефоните, пише в. "Гардиън".
Краят на една епоха
Седмичникът се появява за първи път през 1843 г. Още в началото редакторите му залагат на представянето на информациите на по-достъпен за народа език и така привличат много читатели. Изданието започва да вади пикантни подробности от полицейски разследвания и съдебни дела.
През 1946 г. британският писател Джордж Оруел говори за "Нюз ъв дъ уърлд" в свое есе и го описва като издание, заемащо важно място в живота на британското общество и наложило се като институция.
През 1950 г. продажбите на седмичника достигат невиждани размери. Тиражът му набъбва на 8.4 милиона екземпляра и редакторите му твърдят, че той е най-продаваният в света.
Свои статии в него публикуват Уинстън Чърчил и други видни личности.
През 1969 г. "Нюз ъв дъ уърлд" е купен от австралиеца Рупърт Мърдок, който е в началото на пробива си в Европа. Вестникът възприема формата на таблоид през 1984 г., когато продажбите намаляват.
В последно време тиражът на "Нюз ъв дъ уърлд" беше близо 3 милиона екземпляра. Изданието е популярно с подробните си разследвания, но и със сензационните си разкрития за звезди и короновани персони, както и с информациите си за сексуални и политически скандали.
През 1963 г. именно "Нюз ъв дъ уърлд" унищожава кариерата на министъра на отбраната Джон Профюмо, като разкрива неговата връзка с жена, подозирана за контакти с КГБ. Заради аферата, прочула се по цял свят като аферата "Профумо", той е принуден да подаде оставка.
През 2010 г. бившата кралска снаха Сара Фъргюсън беше заловена от изданието да иска подкуп от "бизнесмен" в замяна на уреждане на среща с бившия й съпруг принц Андрю. Ставаше въпрос за 150 000 паунда.
Тази година изданието разкри огромна афера за уговорени мачове в пакистанския шампионат по крикет.
Вестникът обаче се отличи и с някои фалшиви сензационни новини. В началото на този век, например, изданието набеди няколко лица за педофили и гневни британци атакуваха къщите им.
В последно време таблоидът дължи най-сензационните си разкрития на журналиста Мазер Махмуд, известен с прякора Мнимия шейх заради това, че се дегизира като богат арабин, за да се среща със знаменитости и да научава техните съкровени тайни.