"Самозванци и шкембелии останаха в СДС..."

Очевидно процесите на загубване на разума в СДС са стигнали до степен, за която няма връщане назад, коментира пред БТА политологът Евгений Дайнов, помолен да коментира разцеплението в Синята коалиция.

Според него ДСБ е била по-голямата партия в Синята коалиция и е пълна митология твърдението за доминацията на СДС. 

"СДС се самоуби, обеси се публично. Там останаха някакви шкембести хора, които все нещо се карат и все нещо делят", смята политологът, според когото синята идея отдавна е напуснала СДС.

Той не вижда сценарий за унищожаването на СДС, макар че според него Бойко Борисов се опитва да отслаби всички партии. "Основната причина обаче за разцеплението са именно тези хорица с шкембетата, които смятат, че, ако около тях няма авторитетни политици, всичко живо ще гласува за тях. Типична грешка на нисшия духом, който се страхува, че качествените хора ще го засенчат", категоричен бе Дайнов.

Неговото мнение е, че СДС неколкократно е бил подменян и няма нищо общо с онзи съюз, който е провел революцията и е извел България на европейския път. "Сега там има само самозванци", добави политологът. 

По думите му ДСБ е в добра кондиция и след изчезването на СДС, откъдето е идвал само хаос, може да се стегне и да влезе в парламента. Той все пак каза, че, за съжаление, партията на Иван Костов е загубила част от най-добрите си млади надежди, които се присъединиха към политическия проект на Меглена Кунева. Дайнов прогнозира, че, след като Кунева е успяла да привлече едни от най-качествените хора в ДСБ, ще може да привлече и сини гласоподаватели. 

За него идеалното разпределение в дясното пространство в следващия парламент би било партията на Кунева като голям дясноцентрискти субект и ДСБ, която обира по-твърдия и консервативен електорат.

"Не знам обаче дали това ще се случи", допълни той и определи като доста емоционално и прибързано изявлението на Костов, че Кунева е "последната червена кукувица, която се опитва да снесе яйце в синьото гнездо".

Политологът обаче е категоричен, че ГЕРБ вече не се припознава от мислещите хора като дясна партия и отливът ще си проличи на парламентарните избори. 

Социологът Живко Георгиев пък смята, че т.нар. традиционно дясно е на път да се маргинализира. Той направи уговорката, че е трудно да се коментира, тъй като процесът още не е завършил. Георгиев дори допусна "разводът" между СДС и ДСБ да е временен и припомни, че е имало неведнъж такива периоди не просто на охлаждане на отношенията, но и на явна враждебност между двете формации. 

Според него, ако се явят самостоятелно на изборите, СДС и ДСБ нямат шанс да попаднат в следващия парламент. "По всяка вероятност, при такова развитие на ситуацията, перифериите на ДСБ и СДС, макар и не много големи, навярно ще подкрепят проекта на Меглена Кунева - това е най-възможната алтернатива. Така в двете партии ще остане само твърдият кръг от активисти", коментира Георгиев. 

Той също изтъкна, че ДСБ остава със стеснени възможности, след като видни представители напуснаха партията. По думите му обаче, бъдещето на СДС е още по-неясно, тъй като не се знае какъв път ще избере - дали ще потърси нов коалиционен формат със сили, различни от ДСБ, или ще търси път към Кунева.

Петър Живков от МБМД пък вижда в разцепването на Синята коалиция ново начало и за двете партии. Според него, след раздялата, СДС е в по-добри позиции, защо има повече привърженици и, ако демонстрира сила, има реална възможност да влезе самостоятелно в следващия парламент. Ресурсите на ДСБ са по-малки, което на практика прави невъзможно тъмносините сами да прескочат бариерата за НС, смята той. 

Социологът обаче не вижда в политическото пространство възможни коалиционни партньори както за СДС, така и за ДСБ, които да им донесат нещо значимо като гласове. Живков предполага, че след разпада на Синята коалиция част от старите симпатизанти ще се върнат в СДС.

"Възможно е обаче СДС да акумулира и т.нар. наказателен вот. Всичко зависи от това, което от "Раковски"134 ще предприемат до изборите догодина, кои ще бъдат новите им лица", каза Живков.

Той не изключва и Меглена Кунева "да обере" част от десния електорат. "Там нещата са неясни, нейната формация няма някакво лице. До момента Кунева се противопоставя единствено на ГЕРБ, като в същото време мълчи по отношение на бившите си партньори от тройната коалиция и не ги критикува.

Така че, малко или много, в някаква степен тя завоалирано се превръща в играч за възстановяване на тройната коалиция", тълкува действията й социологът. Неговата оценка е, че, като цяло, вдясно липсва алтернатива на ГЕРБ.

Новините

Най-четените