Американската Агенция за национална сигурност (АНС) е извършвала електронно следене не само на европейските граждани, но и на служители в дипломатическите представителства на ЕС във Вашингтон и Ню Йорк.
Това съобщи в електронната си версия сп. "Шпигел, което успяло частично да се запознае с документи на специалните служби, с които разполага бившият консултант на АНС и бивш служител на ЦРУ Едуард Сноудън.
29-годишният Сноудън стана известен след като публично разкри програмата на САЩ за масово проследяване PRISM, благодарение на която милиони хора биват следени в името на националната сигурност.
Изданието отбелязва, че в сградите на представителствата били монтирани подслушвателни устройства, с които били прихващани разговорите на европейските дипломати.
Освен това експерти проникнали във вътрешната компютърна мрежа, което позволило на АНД да чете електронната кореспонденция и да се запознае със служебни документи.
"Шпигел" отбелязва, че в документа с гриф "строго секретно" и с дата септември 2010 г., с който списанието се е запознало, подробно е описана цялата процедура на електронно следене на представители на дипломатически структури на Евросъюза.
От близо седмица Сноудън е в транзитната зона на летището в Москва, която не може да напусне, защото американският му паспорт е анулиран. Основателят на Wikileaks Джулиан Асанж, чийто разкри стотици хиляди грами поверителна информация на САЩ, съдейства на Сноудън да излети от Хонконг и да кацне в Русия, откъдето трябваше да пътува за Еквадор.
Руските власти отказаха да екстрадират американеца в САЩ, където го заплашва затвор от 30 години по обвинение в шпионаж.
Еквадор още не са взели решение за Сноудън. Президентът на Еквадор Рафаел Кореа обяви вчера, че е обсъдил с вицепрезидента на САЩ Джо Байдън случая. Кореа обяви, че ще искат мнението на САЩ, ако Сноудът се насочи към Еквадор.
Еквадор ще накаже консула си в Лондон, който е издал пасаван на издирвания от американското правосъдие бивш служител по сигурността Едуард Сноудън. Еквадорският президент Рафаел Кореа заяви, че дипломатът е превишил правомощията си.
По неофициална информация въпросният документ е позволил на Сноудън да замине от Хонконг за Москва, но след намесата на американския посланик, еквадорското президентство инструктирало външното министерство да обезсили документа.
Еквадор вече предизвика раздразнението на САЩ, след като даде политическо убежище в посолството си в Лондон на Асанж.
"Както постъпихме при случая Асанж с Англия, ще изслушаме всички, но решението ни ще бъде взето суверенно, макар че предвид добрите ни чувства и уважение към САЩ, ще вземем предвид какво ще кажат те", увери президентът на Еквадор.