Лондон център и на ислямските финанси

Великобритания става първата немюсюлманска страна, която ще емитира ислямски облигации (сукук), след като плановете на Русия да го направи първа преди 2 години се провалиха.

Британският премиер Дейвид Камерън обяви вчера пускането на нов Ислямски индекс на Лондонската фондова борса, както и плановете на Великобритания да емитира новите книжа.

Емитираните в цял свят ислямски облигации са за над 60 млрд. долара. Най-големите им емитенти са страните от Персийския залив.

Лондон вече е "най-големият център за ислямски финанси в западния свят", заяви Камерън, посочвайки, че британските амбиции стигат по-далеч.

Ислямът забранява да се дава на заем с лихва и затова сукукът е гарантиран чрез точно определен актив (поземлен участък, сграда, петролно съоръжение), а не чрез дългова емисия като е традиционната практика. Инвеститорът взема част от печалбите, създадени от тези активи, но не и определена лихва.

Емисията, която ще бъде емитирана от Лондон, ще е на стойност 200 млн. британски лири (322.6 млн. долара), съобщи министърът на финансите Джордж Озбърн, цитиран от "Файненшъл таймс". 

Новият ислямски индекс ще следи колебанията относно компании, спазващи изискванията на шериата, които забраняват вземането на лихва, както и участието в бизнес, свързан с алкохол или хазарт.

Ислямското финансиране нараства с 50% по-бързо от традиционното банкиране, според британското финансово министерство, като се очаква глобалните ислямски инвестиции да нараснат до 1.3 трилиона до 2014.

Ред британски банки вече са активни на сукук-пазара, а вече имаше и 49 сукук листвания на Лондонската фондова борса за общо 34 милиарда долара за последните 5 години.

По време на реч пред Световния ислямски икономически форум в Лондон, който за първи път се проведе в западна страна, Камерън коментира, че въпреки че досега е имало много приказки за създаването на подобен тип облигации извън ислямския свят, "така и никога не се случи".

"Да променим това е въпрос на прагматизъм и политическа воля. А тук, във Великобритания, имаме и двете. Нашето правителство иска Великобритания да стане първата западна държава, която да емитира ислямски облигации".

Ухажването на ислямските инвеститори идва след пътуване на финансовия министър Озбърн до Китай, където той бе на офанзива за привличане на инвестиции. Сред инициативите, обявени по време на визитата му, бяха мерки, които ще позволят на китайските банки да установят свои клонове в лондонското Сити, както и няколко големи инфраструктурни проекти, включително финансирането на нова АЕЦ в Западна Англия.

Новините

Най-четените