"Газпром" с ултиматум към Украйна: $1 млрд. до края на деня

Украинската нефтена компания "Нафтогаз" трябва до края на банковия ден (17 ч московско време) да преведе на руския газов гигант "Газпром" над 1 милиард долара за доставки на руски природен газ през октомври.

През изминалия месец на Украйна са били доставени 3.2 милиарда куб. метра газ, предаде ИТАР-ТАСС. 

Шансовете "Нафтогаз" да успее да намери необходимите пари до края на деня обаче не са големи, тъй като Украйна все още не е платила августовските си доставки на природен газ.

Досега в "Газпром" са постъпили едва 12% от 882-те милиона долара за доставки на руски природен газ за Украйна през август. 

В Киев разглеждат различни варианти за изплащане на дълга към "Газпром" в това число и изискване на суми, които украински компании дължат на "Нафтогаз", като например ТЕЦ-овете, които дължат на компанията $2.125 млрд.

Украйна също сплашва

Наскоро руският премиер Дмитрий Медведев предложи на Украйна да поиска заем от ЕС, за да се разплати. Ако Русия се държи формално към съвместните си договорки с Украйна, Украйна няма да гарантира обема на транзита на газ на "Газпром" в пиковите периоди, заяви пък вицепремиерът Юрий Бойко.

Без съдействието на Украйна цялата отговорност за транзита към Европа остава на "Газпром", предупреди Бойко. В момента Украйна е основната транзитна страна за руския газ по пътя му към Европа - през нея минава над 25% от обемите синьо гориво към Старата Европа. Проектът "Южен поток" беше създаден от "Газпром" именно за да заобиколи страната.

Първоначалният срок, който двете страни си дадоха за разплащане, беше 1 октомври, но не беше спазен. Тогава шефът на "Газпром" Алексей Милер заплаши Киев, че ако Украйна не плати, "Газпром" ще въведе системата на предварителното плащане на бъдещи доставки.

Според рейтинговата агенция S&P Украйна е в първата десетка на страните, заплашени от фалит идните 5 години.

"Те постоянно ни молят за кредити, казва Медведев пред Ройтерс, в крайна сметка, ако действително са в толкова близки отношения с ЕС, в което няма нищо лошо, - ние също сме в добри отношения с ЕС, нека Брюксел ги кредитира. Намирам го за напълно нормално, не проявяваме ревност".

"Разбираме, че имат иконмически трудности, но ще трябва да си платят, още повече, че и кредити им дадохме наскоро, предплатихме транзита за много дълъг период. Става дума за милиарди долари, от които могат да вземат нещичко и да си платят газа", съветва ги руският премиер.

Новините

Най-четените