Парламентът увеличи на първо четене т.нар. данък "Москвич" - за старите автомобили, а храмовете бяха освободени от такса "смет".
При първото гласуване измененията в Закона за местните данъци и такси бяха отхвърлени. После гласуваха 203 депутати, от които 102 - "за", 59 - "против", 42 се въздържаха.
"За" бяха от левицата и ДПС, част от ГЕРБ се въздържаха, други гласуваха "против". "Атака" също бяха против.
Отпадат данъчните преференции за автомобили с катализатор (стандарт Евро 2, произведени преди 2000 г. ). Данъкът се плащаше с 50% отстъпка, а сега ще се вдигне с от 20% до 50%.
Причината за промяната е, че липсва възможност да се докаже действащ катализатор за всеки автомобил. Досега собствениците трябваше да подават декларация, че имат монтиран катализатор и след това да ползват отстъпка.
Притежателите на коли, съответстващи на стандарта Евро 3 и 4, вече ще ползват отстъпка от данъка в размер на 30% вместо 50%, както е в момента.
С 50% облекчение ще се ползват само колите, които отговарят на стандартите Евро 5 и Евро 6.
Председателят на бюджетната комисия Йордан Цонев (ДПС) призова между първо и второ четене да се потърси възможност да не се вдига данъкът на хората, които имат по-стар автомобил.
Такса "смет"
С промените в закона храмовете, молитвени домове и манастири на всички регистрирани вероизповедания се освобождават от такса "смет", от данък върху недвижимите имоти и с данък при придобиване на имущества.
В закона е предвидено още от 2015 г. да отпадне възможността общините да събират такса за битови отпадъци в размер, определен на база данъчната оценка на недвижимите имоти, тяхната балансова стойност или пазарната им цена.
Предлага се промените в закона да влязат в сила от 1 януари 2015 г.
С промени в Закона за данъците върху доходите на физическите лица депутатите пък разшириха обхватът на младите семейства с ипотечни кредити, които ще се ползват от данъчни облекчения.
Сега промените се отнасят и за млади семейства и от ЕС. Този ход беше предприет, след като ЕК откри процедура заради преференциално данъчно третиране на доходите.
Браво бе, отново увеличаваме данъците за бедните.