Няма да има референдум за избирателната система по въпросите, предложени от президента и подкрепени от инициативен комитет, за задължително и електронно гласуване и за мажоритарен избор на част от депутатите, реши днес парламентът с гласовете на ДПС и БСП. Предложението на Росен Плевнелиев бе отхвърлено с обикновено мнозинство.
Лидерът на ДПС Лютви Местан очаквано се обяви против референдума, защото можело да има опасни последици от него. Според Местан с допитвания до народа са оправдавани политически престъпления, а идеята за задължително гласуване е "цинична", тъй като с нея партиите се опитвали да прехвърлят върху избирателите собствените си недъзи. В 24-минутната си реч Местан заяви още, че няма пряка връзка между мажоритарния вот и успешните демокрации.
"Атака" отсъстваха от залата. ГЕРБ и ДПС отхвърлиха идеята на левицата трите въпроса, предложени от президента, да се разделят, за да може да има отделно допитване само за задължителното гласуване, както искаше БСП.
На днешното заседание присъстваха и представители на инициативния комитет, който събираше подписка за референдума, която обаче се оказа с недостатъчен брой валидни подписи. Председателят на комитета Георги Близнашки защити въвеждането на мажоритарен елемент в избирателната система с аргумента, че той ще коригира "съществени пороци" в националния политически живот. По думите му задължителното гласуване ще гарантира повече представителност, а електронното - ще даде шанс на българите в чужбина да гласуват.
От ГЕРБ обвиниха Миков, че не е спазил закона, като не е позволил на инициативния комитет да събере липсващите около 36 хиляди подписа, които щяха да са достатъчни, за да се задължи парламентът да организира референдум. Самият комитет обжалва отказа на Миков пред Върховния административен съд. Председателят на парламента обаче смята, че се е съобразил с всички срокове, заложени в закона, като е разпределил подписката в парламентарните комисии, тъй като тя има над 200 хиляди валидни записа.
Опция за провеждане на референдум все пак има, ако ВАС уважи жалбата на проф. Близнашки срещу решението на Миков да не даде въпросното време от един месец за поправяне на подписката.
За ДПС е вярно - 5 депутата. За ГЕРБ и БСП обаче не е вярно. При мажоритарни избори всичките 240 минус 5 депутата гарантирано ще отидат при тях, а при това положение изобщо не е задължително да издигат някакви кой знае какви светели личности партиите, щом тия места са им гарантирани. Дори може да са още по-големи смотаняци от сегашните им в пропорционалната листа. Избори във Варна: честен и почтен Роуън срещу някой пълен задник от ГЕРБ - печели ГЕРБ-ера, просто щото има организирана маса зад себе си. Нищо че е също толкова непознат. Резултат: примерно 150 депутати на ГЕРБ, 60 за БСП, 5 за ДПС и 10-15 шоузвезди и спортисти. Не виждам по коя логика се очаква да има някакви светли личности. Българина просто мрази честните и почтените и обожава тия, които го мачкат. Това никаква изборна система не може да промени
Добре де, сериозно питам защо смяташ, че мажоритарната система води до непременно избиране на личности? Щото аз пък мога да нарека стаден принцип повтарянето на мантрата "мажоритарната система ще ни донесе супер-личности" Защо анонимния Иван Драганов или Драган Иванов от сегашния парламент, избран от ГЕРБ да кажем да е неконкурентноспособен при мажоритарни избори? Смяташ ли, че ти ако се явиш срещу него ще го биеш? Сериозно питам, какви са твоите шансове на чист и неопетнен, квалифициран и образован млад мъж, срещу него? Срещу него, подкрепен от ГЕРБ например. Точно никакви. Какво стадно има в това? Ти не си популярен във Варна и сигурно затова ще те бие на избори. Значи трябва да търсим някой по-популярен и успял непартиен българин във Варна, за да се бие с анонимника на ГЕРБ. Примерно Мишо Шамара? Вместо високопарни фрази, обясни ни ясно и просто как в едномандатен мажоритарен район ще победиш едно лайно, подкрепено от ГЕРБ или БСП?