Бойкономика 2012

Какво е Бойкономика? Икономика, строена в две редици около държавата. И каквато ни я рисуват премиерът и министрите (му) в голямото изприказване по празниците.

Но... празниците приключиха. Гробището за коледни лампички в Китай вече се пълни с угасналите светлинки - вече отпадъци - от цял свят. 2012 започна. Трета година кризата не е проблем, а състояние.

В Бойкономиката всичко е стабилно. Защо? Защото така казва премиерът. А отговорът е още по-лесен - финансовата стабилност се дължи не на някакво особено мъдро управление и далновидност, а на валутния борд. Макар и мек. Но благодарение на него, от 2000-а година, когато България постигна за първи път излишък в бюджета, все сме си финансово стабилни.

Иначе няма как да сме по-зле - в ЕС има 27 държави и България е най-бедната и с най-лоши показатели от всички тях. През декември от Дойче Веле преброиха, че страната ни е на дъното на 21 класации.

Ще припомним няколко от последните места: по жизнен стандарт, качество на живот, минимална работна заплата, доходи, пенсии, кредитиране на малки и средни предприятия, производителност на труда, износ на иновативни стоки, управление на отпадъците, усвояване на средства от ЕС, качество на здравните услуги, свобода на словото, конкурентоспособност на висшето образование, интернет достъп в ЕС, енергийна ефективност, продължителност на живота.

Детската смъртност в България е два пъти по-висока от средната за ЕС. На първо място сме по смъртност в ЕС от сърдечно-съдови заболявания.

Веселяците

На тази база и повсеместни прогнози за рецесия в Европа, подгласникът по оптимизъм на Борисов - вицепремиерът Симеон Дянков, има забавна прогноза за растежа на българската икономика през 2012 г. - 1% в най-лошия вариант, 2.5% - в най-добрия. Лошата новина е, че в краткосрочен план (1-2 години) прогнозите на българския финансов министър все не се сбъдват.

Утежняващо неверието ни обстоятелство е фактът, че между юли и септември 2011 г. (предпоследното тримесечие) растежът в еврозоната е 0.2%, а в 27-те членки е 0.3%. Над две трети от износа на България е за ЕС и въпреки че отбелязва ръст с над 30% от началото на 2011-а, салдото си е все в наш минус.

До края на редовния мандат на ГЕРБ остават година и половина. Половината не я броим, защото изборите са през лятото на 2013 г. В година на избори, както ни е научила традицията, нищо смислено не се случва, само се режат ленти.

Но и в оставащата една година - т.е. тази, също нищо няма да се случи. Представената през пролетта на 2011 г. стратегия на Министерството на икономиката, енергетиката и туризма (МИЕТ) фокусираше българската икономика върху "ускорено развитие" на няколко сектора до 2020 г.: информационните технологии и аутсорсингът, чистите и биотехнологиите, свързани с хранителната и земеделската индустрия, здравеопазването и туризмът.

Със сигурност след това папките са били прибрани в чекмеджетата, мероприятието - отчетено като добър пиар ефект, и всичко е по-старому. Къде са стимулите за тия сектори? Всъщност, къде са самите сектори? Достатъчно е да погледнем структурата на износа от България, където доминират суровините и горивата на "Лукойл", за да разберем, че никакви ги няма. А може и от ГЕРБ да си ги пазят за новия мандат, който се канят да спечелят - нали Борисов се кани да се пенсионира като премиер на 60 години?

Омръзна ни да пишем. А тях не ги ли е срам да говорят

Ако някой има интерес да чете намерения, на портала за обществени консултации на МС е Националната програма за реформи на Република България 2011-2014 г.

Единствената реформичка, която реално се очаква да стартира т.г., е в заплащането на държавната администрация. И тя ще се забави до 15 март, както се оказа от постановлението за изпълнение на бюджета. Макар и министърът на финансите Симеон Дянков да не обяви какъв ще е фискалният й ефект.

Е-правителството остава на хартия - там само се сменят отговорните заместник-министи. Нито една от информационните системи на ведомствата, за които се говори и пише от две-три правителства, не е изцяло готова. Повече от това няма какво да кажем.

Всъщност има. Чакаме план за е-управление от Естония. В края на ноември по време на визита на естонски експерти у нас, те обещаха да ни предложат конкретен план за ускорено въвеждане на е-правителството в България. Дано не мухляса в нечий чиновнически файл.

Реформата в здравеопазването, където не всички болници би трябвало да сключват договори с НЗОК, също се отложи за есента на 2012 г. Колко ли още частни лечебни заведения ще се появят дотогава...

Вместо да се ускорят процедурите по фалити на фирми, (а тази година прогнозите са за увеличен брой на фалитите) да се създаде търговски съд и да се отпуши по някакъв начин междуфирмената задлъжнялост, Борисов и Цветанов се чудят как да криминализират носенето на запалителни материали?!!!

Твърдо - последни ще сме

Съдейки по бюджет 2012, България ще продължи твърдо да стои на всичките последни места във всичките 21 класации. Къде по-просто би било вместо да ни обещават ръст на доходи и пенсии с еди-си-колко процента, Борисов и сие просто да кажат: "Целта ни в края на мандата е да не сме последни по доходи в ЕС, а вече да сме на предпоследно място - Румъния да е след нас!"

Но нито Борисов, нито предишните - тройната коалиция, или по-предишните - двойната коалиция, дават такива обещания. По-удобно е за всички тях да поставят обещанията си в координатната система на България. Мащабиране в системата на ЕС ще спука всички медийни балони на всяка власт, в това число и на Бойкономиката.

На 18 януари на премиера Борисов и вицепремиера Симеон Дянков им предстои ключова визита в Германия. Пратениците от България ще молят Берлин да не си прибира мотрисите "Сименс-Дезиро", за които БДЖ са натрупали 24 млн. евро задължения, тъй като не обслужват кредита.

Освен това ще се опитат да убедят канцлера Ангела Меркел да се съгласи да бъде намален наполовина - от 20 на сто на 10%, делът на съфинансиране от България на проектите по оперативните програми на ЕС. Помнейки неотстъпчивостта на Меркел и принципната й позиция по българското членство в Шенген, едва ли ще е възможно.

БГ тарикатлъци: "Подкрепяме, ама не плащаме..."

Нещо повече. През декември българските управляващи дадоха ясен знак за българската не-солидарност към общата европейска заплаха, каквато е дълговата криза. Те гласно отказаха България да внесе каквито и да било пари в новия спасителен фонд. За него Германия дава 41.5 млрд. евро, а държавите извън еврозоната, сред които и България, би трябвало да съберат липсващите 50 млрд. евро.

Подобни номера от сорта: "Подкрепяме, ама не плащаме!" са си чиста проба байганьовщина. Ако ще е така, то нека публично обявим, че еврозоната не е цел за България.

Впрочем, Румъния съобщи на ЕК с конвергентната си програма за 2011-2014 г., че преразглежда сроковете за приемане на еврото. Букурещ се отказа от заявената по-рано цел за приемане на единната европейска валута от 1 януари 2015 г. Според едни по-ранни прогнози на ранния Дянков нашата цел беше 2013 г. Сега?

Но така е в Бойкономиката - налага се да бъдем стоици. Рисувайки кръг в галерията Стоя (оттам - и стоици), където събирал последователите си, Зенон казвал: "Това, което знам, е вътре в кръга, а това, което не знам, е по края му..." Т.е. човек трябва да се простира според чергата си - да е в равновесие с това, което зависи, и с това, което не зависи от него.

За премиера, както вече разбрахме от изявлението му на 31 декември, кризата е "трап", който трябва да прескочим. Само да ни покаже овчарския скок...

#1 Bobby_gBG 03.01.2012 в 10:17:38

БГ тарикатлъци: "Подкрепяме, ама не плащаме..." Нещо повече. През декември българските управляващи дадоха ясен знак за българската не-солидарност към общата европейска заплаха, каквато е дълговата криза. Те гласно отказаха България да внесе каквито и да било пари в новия спасителен фонд. За него Германия дава 41.5 млрд. евро, а държавите извън еврозоната, сред които и България, би трябвало да съберат липсващите 50 млрд. евро. Подобни номера от сорта: "Подкрепяме, ама не плащаме!" са си чиста проба байганьовщина. Ако ще е така, то нека публично обявим, че еврозоната не е цел за България. --------------------------------------------------- В статията има и верни неща, но има и откровени глупости, като по-горното. Ало Петърчо, чадо кухо. Ний да не би случайно да ползваме евро че да трябва да плащаме пари във спасителния фонд? Той си е за страните от еврозоната. Като(ако) влезем в нея, и ние ще трябва да си дадем нашата вноска, но дотогава - никакви пари няма да внасяме във фонда, и ББ си е абсолютно прав да не го прави. Откъде накъде бедна България ще финансира държавите от еврозоната... Айде някой друг път... Но пък от един от най-убедените (и вероятно платени) плювачи по правителството, независимо дали се е издънило или не, няма как да се очаква обективност, особено в този анти-правителствен сайт.

#3 Escapee 03.01.2012 в 11:05:11

Мдаа, валутният борд... Спомням си, че злият гений на България - Иван Костов - го въведе. То разбира се всеки можеше да го въведе, ама не го въведе всеки, а именно Костов. И що ли тъй става не знам, ама оттогава никой не смее и да го пипне. Лош, лош Костов.

#4 Krivcho 03.01.2012 в 11:10:37

"Бойкономика 2012" е грешно заглавие.От прочетеното ми се струва че става въпрос за Тиквономика.Икономиката може да се управлява по този начин единствено,и само от тиква.

#6 Реалист-2 03.01.2012 в 11:55:46

На мен лично вече ми се повдига само като видя статия за Бойко. На всички ни втръсна от него, но авторчетата не спират да дъвчат все същото, спасение няма....

#7 Хейтър 03.01.2012 в 13:26:15

Илия Тъпов, същото го разправяха и 1990 година. Коя година сме сега и къде сме, подлого тиквена? А, да, вероятно е така, щото не бачкаме .... Айде стига с тия митове, за работливите западняци!

#8 pueblo 03.01.2012 в 13:51:50

много добър коментар!!!!!! свиркаджиите на ббб-да го духат!под вода ако обичате,защото се вдига много прах....

#9 Bib 03.01.2012 в 14:34:31

Тук грешиш, Искейпииии! Цялата подготвителна работа по въвеждането на Валутния борд беше свършена от БНБ по време на правителствата на Виденов. Условията бяха обсъдени, договорени; параметрите съгласувани с МВФ. Техническа подробност е, че беше въведен на 1 юли 97-ма, когато Костов беше вече премиер. Който и да беше на негово място, резултатът щеше да е същият; бордът вече беше договорен. А е факт, че официалната позиция на СДС беше - категорично против Валутния борд. Промениха я след посещението на Костов в САЩ през декември 96-та.

#10 Falconetti 03.01.2012 в 16:22:08

Преди Бойко, бяха: Андрей Луканов, Dimitar Iliev Popov Philip Dimitrov Любен Беров Reneta Indzhova (acting) Zhan Videnov Stefan Sofiyanski Ivan Kostov Simeon Sakskoburggotski Sergei Stanishev Boyko Borisov, сменете плочата умници!

#11 Escapee 03.01.2012 в 17:44:44

Знам, Bib, знам - докато приготвяше списъка със 72-те ключови за икономиката на България предприятия, които според правителството на Виденов трябваше да бъдат немедлено унищожени /като им се хлопнат кепенците, т.е обявят фалит и пуснат на улиците къмто 1 милион безработни/, та казвам, докато правеше тоя списък, тъй, между другото, изглежда правителството на Виденов е успяло да договори и валутния борд. Просто не е имало време да го внедри. Я да си спомня колко време изкара това правителство - а, да - 2 пълни години. Чакай да се сетя дали имаше ли правителството на БСП подкрепата на пълно мнозинство в парламента, сиреч - дали можеше да прокарва каквито решения си иска, когато си иска и както си иска - аа... ммда, точто тъй беше. Еми явно това не е било достатъчно.

#13 Bib 03.01.2012 в 18:56:53

Ааа, така си кажи, де! Да не се хабя. Не са ти ясни фактите от близкото минало. Нямаш желание да ги чуеш, още по-малко да ги анализираш. Излишно политизираш... Впрочем, дори петте реда които написах, ти си ги преразказваш както на теб ти харесва. Всичко добро през 2012!

#14 deowin 03.01.2012 в 19:56:55

Илия Попов, имплицитното ти предположение е, че тоя 5% годишен растеж на приходите е СЛЕД инфлация. Ама той не е. Тоест, ти добре смяташ кога българите ще имат 5 пъти по-високи доходи, ама пропускаш да кажеш, че тогава и хлябът ще струва (поне) 5 пъти повече..

#15 No name 03.01.2012 в 20:41:56

Боби, а кой подписа "Евро плюс - пляс"? А сега се върти кат пумпал и се чуди как да опази задния двор, дето го предложи?

#16 No name 03.01.2012 в 20:57:56

Илия Попов, аре стига с тез митове за производителността - колко сме калпави и тъпи! Замисли се колко струва един шоколад "Милка" и един "Своге" - разликата не е голяма, нали? А сега се сети, че швейцарците, дето го правя не вземат български заплати, осигуровките не са им български, а и извънредния труд как се плаща. Даже и транспортни разходи има - до Булгаристана. Суровината си е на една цена - виж световните борси за цената. Чини ми се, че в печалбите на чорбаджиите е заровено кучето, както и в редицата на родните административни рушветчии...

#17 Escapee 03.01.2012 в 22:18:36

Разбирам всичко, Bib, аз съм много схватлив. Разбирам, че правителството на Жан Виденов дет седне, дет стане друго не е желаело, освен да стабилизира страната. Затова по негово време фалираха само 14 банки, а инфлацията достигна 3-цифрени стойности на месец. Но важното е, че са договорили валутния борд, нали. Ех, жалко, не можаха да го въведат, та се наложи правителството на СДС да го въвежда. Какъв срам. Какво още... А, да - тия 72 основни български предприятия, за които стана дума - тях пък въпросното червено правителство на ноторно известния Жан ги приготвило за ликвидация. А правителството на СДС взе, че ги приватизира и по тоя начин повечето от тия предприятия бяха спасени и си бачкат и до днес. Не всички, но повечето. Предполагам, че правителството на Жан Виденов и приватизацията е било подготвило, но не му е стигнало времето да я проведе - също като валутния борд, нали правилно се ориентирам?

#18 pueblo 04.01.2012 в 00:25:19

:lolама ти май верно си вярваш,а????? даеба и животя............

Новините

Най-четените