"От затвора към парламента" и "Изборите в България - боклуци на входа, боклуци на изхода" - така са озаглавени грамите, разпространени вчера от Wikileaks и сайтът "Биволъ", в които бившият посланик на САЩ у нас Нанси Макълдауни прави убийствено описание на политическата ситуация в България.
Дипломатът се концентрира върху ролята на по-малките политически формации, потенциални "балансьори" в една бъдеща коалиция, тъй като, по думите й, е малко вероятно ГЕРБ да постигне парламентарно мнозинство. Ето нейните изводи накратко:
Синята коалиция
Oстатъци от някога могъщото СДС, провело посткомунистическите промени в България, "последен шанс да се спаси автентичното център-дясно, маргинализирано от корупционни скандали и сблъсъци на егото, много от които около бившия премиер Иван Костов".
Този "неохотен и закъснял съюз" се надява да привлече избирателите в център-дясно, които или не гласуват или са дезертирали към ГЕРБ.
РЗС
Kреатура на БСП, с неясно финансиране, предвождана от политическия "клоун" и "шарлатанин" Яне Янев.
ДПС
Партия на автократичния лидер Ахмед Доган, който има роля за поддържане на етническия мир през прехода, но превърна партията в "машина за правене на пари".
"Злоупотребите с еврофондове в министерствата контролирани от ДПС са основен фактор за негативния публичен имидж на правителството и ниската му популярност".
"Атака"
Партия на "екстремисти отляво и отдясно, огорчени от прехода и бивши офицери от армията и полицията" набляга на анти-НАТО, анти-ЕС анти-САЩ, анти-малцинствени послания."
Христо Ковачки
Нефоралният лидер на "Лидер" е описан като "свързан с влиятелни подземни фигури, практикуващи контрабанда и рекет".
"Ковачки купува масово гласове и принуждава работниците си да гласуват, за да си осигури парламентарно представителство, по-евтино от "плащането на подкупи на депутати".
Братя Галеви
Двамата са описани като могъщи лидери на мафията от град Дупница, южно от София, регистирани като кандидати за парламента.
"Поне единият от двамата има шанс да влезе благодарение на "смазана машина за купуване на гласове, принуда и местни връзки".
"При липса на план и компетентен тим от експерти в политиката, за да го имплементират, оседлана от хаотичното и автократично лидерство на Борисов, ГЕРБ ще види трудности да удържи юздите след като дойде на власт.
Предпочитаният партньор на ГЕРБ ще е Синята коалиция, която може да достави така необходимите опитни кадри. "Атака" не е приемлива като коалиционен партньор, но може да играе като балансьор, предлагайки неформална подкрепа за правителство на малцинството", пише Макълдауни.